Kalbe İyi Gelen Yiyecekler Hangileridir

Bu yazımızda kalbe iyi gelen yiyeceklere yer vereceğiz. İşte o besinler…

Sarımsak: Sarımsak, damar içinde pıhtılaşmayı önler. Koroner kalp hastalıklarına yakalanmayı önler. Her gün 1 diş yenmesi tavsiye edilir.

Balık ve balık yağı: Damar tıkanıklarına karşı oldukça iyidir. Omega-3 yağ asitleri sayesinde yüksek antioksidandır. Haftada 2-3 kez tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle; somon, uskumru, ton, sardalya balıkları kalp sağlığına daha iyi gelir.

Ceviz ve fındık: Yüksek antioksidan olan bu yiyecekler Omega-3 ve E vitamini bakımından oldukça zengindir. Haftada 2-3 defa 6-7 fındık ve 2-3 ceviz yenmesi tavsiye edilir.

Yulaf, çavdar, tam buğday unu: B ve E vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu sayede kalp online casino hastalıklarını önler. İçerisinde protein, kalsiyum, demir, çinko, bakır, magnezyum bulunur.

Çikolata: Günde 2 parça bitter çikolata tüketilmesi tavsiye edilir. Bu sayede kolesterol yüzde 36, kalp krizi riskini ise yüzde 50 azalmış alır.

Yeşil çay: Antioksidan özelliği olan bu bitkide kalp hastalıklarını önler.

Kırmızı üzüm ve erik; Yüksek antioksidandır. Kalp hastalıklarını önler. Özellikle günde 16 adet kuru erik tüketilirse günlük lif ihtiyacının yüzde 25’ini karşılanır.

Domates ve karpuz: Antioksidan olan ve fazlaca likopen içeren bu besin kalp hastalıkları riskini düşürür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir