Kadınlar İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c9

Bu yazımızda kadının toplumdaki yerinden ve hayattaki öneminden yola çıkarak oluşmuş kadınlar ile ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atalarımız insani ilişkilerin gelişmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Atalarımızın derin gözlem yetenekleri ve engin deneyimleri sonucunda uzun yıllar süresince ortaya koydukları sözlerin nasihat edici ve ders verici atasözleri olduğunu biliyoruz.

Toplumda kadının yerini ve önemini anlatan atasözlerinin zaman içinde bir kültür oluşturması ve gelenek ve göreneklerin geliştirilmesinde önemli rol oynaması oldukça önemlidir.

Kadınlar ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Kadının fendi, erkeği yendi. : Kadın zekâsının erkek aklında daha üstün olduğunu anlatan bir atasözüdür.

Erkek getirmeyi, kadın yetirmeyi bilmeli. : Aile hayatındaki erkeğin evi geçindirme durumundan ve kadının evi idare etme durumundan bahseden nasihat edici bir atasözüdür.

Erkek sel, kadın göl… : Aile hayatında erkek ve kadın ilişkilerinde erkeğin daha savurgan kadının daha tutumlu olduğunu bildiren, kadının ailedeki yerinin idare etmek olduğunu anlatan atasözüdür.

Avrat var ev yapar, avrat var ev yıkar. : Aile hayatında yapıcı rolün kadının üstünde olduğunu bildiren ve kadınların belirleyici bir konumu olduğunu anlatan atasözüdür.

Kadının şamdanı altın olsa mumu dikecek olan erkektir. : Kadının ne kadar varlıklı olmasının bir önemi olmadığını ve ailede evi geçindirenin asıl erkek olması gerektiğini anlatan atasözüdür.

Pekmezi küpten, kadını kökten al. : Her şeyin en iyisini almak gerektiği gibi evlenirken de soylu bir kadınla evlenmek gerekir diye nasihat eden bir atasözüdür.

Kadınlar İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir