Jeolojik Afetler Nelerdir?

c8

Bu yazımızda jeolojik afetler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Jeolojik afetler, yeryüzü tabakalarının hareketleri sonucunda meydana gelen doğal afetlerdir. Yer Bilimi açısından depremler, heyelan ve yanardağ patlamaları jeolojik doğal afetlerdendir. Deprem kuşakları, iklim çeşitliliğine göre heyelan tehlikeleri ve tektonik levha hareketlerine göre volkanik patlamalar coğrafyanın yeryüzü şekillerine bağlı afetlerdir.

Depremler:

Yeryüzü tabaklarının ve levha hareketlerinin yerin ve denizin derinliklerinde çok büyük toprak parçaları halinde yer değiştirmesi sonucu büyük bir kuvvet ortaya çıkar. Bu kuvvet yer değiştirme kuvveti olarak dalgalar halinde karadan ve denizden yayılır. Kara merkezli depremlerde fay hatları oluşurken yeryüzü şekillerinde büyük değişiklikler gözlenir.

Deniz merkezli depremlerde çok büyük dalgalar oluşur. Bazen bir şehri, bir ülkeyi yutacak çapta dalgaların oluşmasıyla tusunami felaketleri yaşanmaktadır.

Heyelan:

Özellikle bol yağışlı olan iklim kuşağına sahip bölgelerde toprağın büyük parçalar halinde tamamen yer değiştirmesiyle oluşan doğal afetlerdir. Heyelanlar çok büyük çapta toprağın kayması ile gerçekleşir. Bu nedenle bitki örtüsünü, yeryüzü şekillerini tamamen değiştirir. Bu afetlerde ağaçların önemi büyük olsa da bazen yetersiz kaldığı da görülür.

Yanardağ Patlamaları:

Tektonik yeraltı levha hareketlerinin ve magma tabakasının itici kuvvetler oluşturup bir volkanik dağ üzerinden yeryüzüne çıkmasıyla oluşur. Deprem kuşaklarında görülen volkanik hareketlenmelerin, bir deprem sonucunda uzun ya da kısa vadeli bir şekilde harekete geçtiği görülür. Patlamalar uzun vadede bir zaman periyoduna bağlı kalmadan devam etse de zamanla azalır. Bu da volkanik dağların sönmesiyle sonuçlanır.

Jeolojik Afetler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir