İyilik İle İlgili Atasözleri Deyimler ve Anlamları

c19

Bu yazımızda insanlığın en çok ihtiyaç duyduğu iyilik ile ilgili olarak atasözlerinden, deyimlerden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

İyilik insanlığın en muhtaç olduğu şeydir. İyilik karşılık beklemeden yapıldığında kıymetli olur. Sosyal ilişkilerin gelişmesi için bir çıkar yoldur. Atalarımız iyilik yapmanın önemini uzun yıllar önce fark ederek iyiliği çoğaltmak ve yaşatmak için birçok nasihat edici ve ders verici sözler söylemişlerdir.

Bu sözler kuşaktan kuşağa aktarılan, gelenek ve göreneklere bağlı, bir kültür meydana getiren atasözleridir. Ayrıca toplumda iyilik ile ilgili birçok deyim kullanılmaktadır.

İyilik ile ilgili atasözlerinden ve deyimlerden bazıları şu şekildedir:

İyiliğe iyilik her kişinin işi, kötülüğe iyilik er kişinin işi. : İyilik yapan birine iyilikle karşılık vermek gayet doğaldır. Önemli olan kötülük yapan birine yine de iyi davranmaktır, anlamında bir atasözüdür.

İyilik eden iyilik bulur. : İyi insanlar iyilik yaptıkları sürece, iyi insanlarla karşılaşıp iyilik görürler, anlamında bir atasözüdür.

İyilik yap denize at, balık bilmezse Halik bilir. : İyiliğin bir karşılık beklemeden yapılması gerektiğini anlatan ve karşılığın Allah’tan beklenilmesi gerektiğini vurgulayan atasözüdür.

Mermer iyi taştan, iyilik iki baştan… : İyiliğin çoğalması ve devam etmesi için iyi davranan birine iyi davranmak gerektiğini bildiren atasözüdür.

Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır. : İnsanların birbirine yaptıkları en ufak bir iyiliği bile unutmamaları gerektiğini nasihat eden atasözüdür.

Deyimler:

El iyisi olmak: Yakınlarına karşı kötü, başkalarına karşı iyi davranmak anlamındadır.

Elinden iyi iş gelmek: Bir konuda yetenekli olmak anlamındadır.

İyi gelmek: İnsanların ruh hallerinin iyileşmesine denir.

 

İyilik İle İlgili Atasözleri Deyimler Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir