İnsanlarla Münasebetin Ateşle Münasebetin Gibi Olsun Kompozisyon

s19

Bu yazımızda insanlarla münasebetin ateşle münasebetin gibi olsun, sözü hakkında bir kompozisyon hazırlayacağız.

İnsanlar tabiatları gereği diğer insanlarla ilişki kurmak isterler. Bu arkadaşlık olur, dostluk olur, evlilik olur ya da sadece sosyal hayatının getirdiği bir zorunluluk olabilir. İnsan hayatın her şeyin bir ölçüsü vardır. Yemenin, içmenin, harcamanın ölçüleri olduğu gibi, sevmenin, yermenin, paylaşmanın ve ilişkilerin de bir ölçüsü vardır.

İnsanlar tabiatları gereği biraz da nankör olurlar. Özellikle bu duygularını bastırmakta güçlük çeken insanlar ya da çok büyük acılarla karşılaşıp bu duygularına yenik düşenler nankörlük yapabilirler. Bu nedenle insani ilişkiler de severken de eleştirirken de ölçülü olmalıyız. Bir ateşe yaklaşır gibi temkinli olmalıyız, ateşin yaktığını unutmamalıyız.

İnsanların damarlarına basan, sinir uçlarına dokunan, hassas oldukları yanlarını ezip geçen bir yapıda ilişkiler kurmamalıyız. Böyle olunca insanlar ister istemez bize kötü tarafını gösterecektir. Kalp kırıcı konuşmak, kaba davranmak, değer vermemek de insanları kırar ve üzer. Böyle durumlar da insanların duygu ve düşüncelerini iyi analiz etmeliyiz.

Ateş hem yakar hem de ısıtır. İnsani ilişkiler de böyledir. Aşırıya gidilen, ölçüsü kaçırılan her davranış insanın canını acıtır. Fakat seviyeli ilişkiler insanları birbirine ısıtır, kaynaştırır ve hatta olgunlaştırarak pişirir. Bu nedenle insani ilişkilerimiz başta olmak üzere bütün davranışlarımızda ölçülü ve tutarlı olmak zorundayız.

İnsanlar, davranışlarını kontrol edebildikleri sürece ve karşısındakilerin hayat haklarına, duygu ve düşüncelerine saygı duydukları sürece ilişkiler kimsenin canının yakmadan, insanları birbirine kaynaştırarak yoluna devam eder.

İnsanlarla Münasebetin Ateşle Münasebetin Gibi Olsun Kompozisyon Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir