İnsanların Takvim Oluşturmasının Amaçları Nelerdir

İnsanlar Takvimleri Niçin Oluşturmuşlardır, İnsanların Takvim Oluşturmasının Amaçları Nelerdir

Günümüzde hicri ve miladi olmak üzere iki tür takvim kullanılmaktadır. Bu takvimler çeşitli hesaplarla ortaya konulmuşlardır ve mutlaka insanların takvime ihtiyaç duymalarının bir sebebi vardır. Peki insanlar takvime neden ihtiyaç duymuşlar, takvimleri neden oluşturmuşlardır?

İnsanı olduğu her yerde geçimin sağlanması in girişilen bir mücadele de vardır. İlk insanlardan bu yana insanoğlu ya tarım ya hayvancılık ya da toplayıcılık ile geçimini sağlamaya çalışmıştır. Girişilen bu yaşam faaliyetleri insanların zamanlarını planlama ihtiyacını doğurmuştur. Zamanla ayın ve güneşin değişik konumlarda olduğunu, mevsimlerin bir sıra ile birbirlerini takip ettiğini fark ettiklerinde bir yılları aylara, ayları günlere bölerek takvim oluşturmaya çalışmışlardır.

Gerek hayvancılık gerek tarım gerekse ticarette zamanın planlanması ve bir düzen içinde faaliyetleri sürdürülmesi insanlara büyük kolaylıklar sağlamıştır. Örneğin ticarette satılan malın bedelinin alınması ya da tarımda ekimin ve hasatın hangi tarihlerde yapılacağının bilinmesi insanlara kolaylık sağlamıştır.

Takvim Oluşturmadaki Amaçlar Nelerdir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

“İnsanların Takvim Oluşturmasının Amaçları Nelerdir” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir