İnsanların Birbirini Dinlemesi İlişkilerini Nasıl Etkiler

İnsanların birbirleri ile olan ilişkilerinde iletişimin önemi çok büyüktür. Bu iletişim zaman zaman konuşma zaman zaman da dinleme şeklinde gerçekleşmektedir. Konuşmada olduğu kadar dinlemede de kurallara dikkat etmek iletişimin sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlayan çok önemli br etkendir.

İnsanlar iletişim kurarken bir taraf konuşurken diğer taraf da konuşanı dinlemeye çalışır. Bu dinleme etkili şekilde gerçekleştiğinde karşıdaki kişiye güven veriri ve o kişi söylemek istediklerini çok daha rahat şekilde ifade eder. Dinleyen kişi konuşanı zaman zaman onay sözcükleri zaman zaman da jest ve mimiklerle konuşmaya teşvik etmelidir. Ayrıca konuşma esnasında konuşan ve dinleyen arasındaki göz teması da çok önemlidir. Dinleyen konuşmacıdan gözlerini kaçırmamalı, kendisinin önemsiz olduğunu hissettirmemelidir. Bu şekilde davranırsa kişi kendisini önemsiz hisseder ve konuşmasını rahat şekilde tamamlayamaz.

Birbirini dinleyen ve anlamaya çalışan insanlar arasında kurulan bağlar çok daha kuvvetli olur. Bu, insanlar arasındaki güven duygusunu arttırır ve dostlukla sonuçlanan ilişkiler kurulmasını sağlar. Bu yakınlık her insan için mutlak bir gerekliliktir çünkü kişi zor zamanında kendisine yardım edecek ve kendisini anlayacak kişilere ihtiyaç duymaktadır.

Birbirini dinlemeyen ve birbirini anlamayan kişiler her zaman birbirinden uzaklaşır ve yalnız kalmaya başlar. Bu nedenle konuşma kadar dinlemek de önemlidir. İnsan her zaman karşısındakini etkili şekilde dinlemeli ve ihtiyaç duyduğunda paylaşımda bulunabileceği kişiler kazanmaya çalışmalıdır. Sağlıklı insan ilişkileri için bu olmazsa olmaz bir gerekliliktir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir