İnsan Hakları Ve Demokrasi Haftası İle İlgili Yazı

p3

Bu yazımızda bütün dünya insanlarını yakından ilgilendiren İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası ile ilgili bir yazı hazırlayacağız.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra büyük bir buhrandan çıkan dünya halkları, ölen çocukların ve yetişkin insanların cesetleriyle bir kan gölü içinde karşılaşınca insan haklarının önemi ortaya çıkmış oldu. Bu nedenle 10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler tarafında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi yayınlandı. 10 Aralık ve devam eden bir hafta, bütün dünyada İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası olarak kutlanmaktadır.

10 Aralık Haftası’nda insanların temel ihtiyaçlarıyla beraber, yaşama hakları, sağlık hakları, eğitim hakları, seyahat etme hakları, hürriyet ve adalet hakları gündeme gelir. Bunun sebebi insanların hayatlarını mahveden savaşların, göçlerin önüne geçmektir. Bununla beraber insanlığın başına gelen doğal afetlerde zarar görenler için de yeni düzenlemeler gelmesini sağlamaktır.

İnsanın ve insani değerlerin yeniden hatırlandığı böyle bir günde gelişmiş toplumların demokratik toplumlar olduğu ve insanların sevgi, saygı, barış ve huzur içinde yaşamalarının önemi vurgulanır. Dünyadaki bütün devlet sistemleri, eğitim sistemleri insani değerler üzerine kuruludur. İnsanı yaşatan her değer, değerlidir.

Bu nedenle her yıl 10 Aralık İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası olarak kutlanırken, adalet, hürriyet, merhamet, din ve vicdan özgürlüğü öne çıkarılarak, savaşların yaşanmaması için eylemler yapılır. İnsan hakları herkes için eşittir. Hiçbir dil, din, ırk ve mezhep ayrımı gözetmeden bütün insanlık için hizmet etmektedir.

 

İnsan Hakları Ve Demokrasi Haftası İle İlgili Yazı Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir