İnsan Hakları İle İlgili Kompozisyon

İnsan Haklarının Önemi, İnsan Hakları İle İlgili Kompozisyon

Dünyadaki tüm insanlar bu dünyaya eşit haklara sahip olarak gelmektedirler. Dünyadaki hiçbir insanın bir diğer insana, ırka ya da topluluğa göre üstünlüğü yoktur. Allah tüm insanları eşit şekilde yaratmış hiçbirine bir diğerine göre üstünlük vermemiştir.

İnsan hakları dinimiz dışında da İnsanlar hakları Evrensel Beyannamesi ile de güvence altına alınmıştır. buna göre her insan olduğu gibi, kendisinde hiçbir değişikliğe gereksinim duymadan, temel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ve özgürce yaşamına devam edebilir. Bir insanı rengi, ırkı, inancı, görüşleri gibi nedenlerle dışlamak ya da eleştirmek insan haklarına aykırı bir durumdur ve bunu yapmak dünyanın hiçbir yerinde insanlığa yakışmaz. Bu nedenle tüm insanların eşit olduğunu bilerek ve kabul ederek insanlar arasında ayrım yapmamak gerekmektedir.

İnsan hakları her ne kadar dünyadaki en önemli konu olsa da maalesef ki dünyamızda zaman zaman ihlal edilebilmektedir. Her insan doğuştan getirdiği birtakım hakların olduğunu bilmeli ve bu haklar çiğnendiğinde haklarını hukuk çerçevesinde arayarak kendini savunmayı bilmelidir.

İnsan Hakları İle İlgili yazı Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

“İnsan Hakları İle İlgili Kompozisyon” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir