İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Nedir Kısaca

p17

Bu yazımızda İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin ne olduğundan kısaca bahsedeceğiz.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, özellikle İkinci dünya Savaşı’ndan sonra Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Paris’te 10 Aralık1948’te aldığı hak ve özgürlükleri içeren 30 maddelik bir bildiridir.

Bu bildiride insan haklarının evrensel olduğu beyan edilmiştir. Yaşama hakkı, barınma hakkı, yeme – içme ve giyinme haklarının yanında temel özgürlükler ve seyahat etme hakkı gibi haklar da bulunmaktadır.

Artarda gelen savaşlar, toplumları bunalıma sokmuştu. Savaşlardan bıkan halklar, bitkin düşmüştü. Çok fazla can ve mal kaybı yaşanınca dünya durma noktasına gelmişti. Atılan bombalar çok büyük felaketlere neden olurken, etkisini yüzyıllardır sürdürecek olan bir maddi ve manevi bir yıkım bırakmıştı.

İnsan hayatının hiçe sayıldı savaşlar, katliamlar, insanların diri diri yakıldığı, bombalandığı dönemler bir kâbus gibi dünyaya çökmüştü. Savaşların bitmesinin ardından ekonomik krizler, devlet krizleri, siyasi krizler, sağlık krizleri, enerji krizleri peşi sıra patlak vermişti.

İnsanların sakat kalması, salgın hastalıklara yakalanması, evsiz ailesi kalması, vatansız sayılması, insani doğuştan gelen hakları da tehdit etmişti. İnsanlar yılgın ve usanmış bir vaziyette çaresizce beklemişti. Bu sorun devletlerin ve milletlerin hayatını da riske etmişti.

Bu nedenle İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ne göre özgür yaşama, adil cezalandırma, kanunsuz muamelelerin sonunun gelmesi, medeni hakların korunması, sosyal ve kültürel hakların korunması, insan hayatının değerli kılınması amaçlanmıştır.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, savaş yıllarından sonra imzalandığı için, savaş koşullarını iyileştiren bir bildirgedir.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir