İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur Hangi Okulları Okumak Gerekir?

c5

Bu yazımızda inşaat mühendisi nasıl olunur hangi okulları okumak gerekir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Eğitim hakkı bir insan hakkıdır. Bu nedenle devlet güvenceleri altındadır. Kişinin eğitim hakkı engellenemez. Bu nedenle eğitim planlamaları günümüzde küçük aşlarda başlayan bir şeydir. Çünkü eğitim meyvesini en az otuz senede verecek olan bir yatırımdır.

İnsanlar huy, davranış ve alışkanlıklarına göre meslekler seçmektedir. Bu meslekleri seçerken toplum içindeki itibar ve maddi kazançlar da etkili olmaya başlamıştır. Fakat temelde her mesleğin nihai hedefi insanlığa hizmet etmektir.

Mesela meslek sahibi olmak isteyen birinin okuduğu ilkokul, ortaokul, lise önemli olmamakla beraber kaliteli olmasında yarar olan bir eğitim sürecinden geçmesi bu isteğini kolaylaştırır. Katsayı engellerinin kalkmasıyla merkezi sınava girip yeterli puanı alan herkes üniversiteye girmektedir.

İnşaat Mühendisi olmak isteyen biri YGS ve LYS sınavlarına girip ilgili kısımdan yeterli puanı aldığında (MF4) kazandığı üniversitenin mühendislik fakültesinin inşaat mühendisliği bölümüne kayıt yapma hakkı elde eder.

İnşaat Mühendisi olmak için mühendislik fakültelerinin inşaat mühendisliği bölümünün bitirilmesi gerekir. Mühendislikte en az 1 yıl yabancı dil hazırlığı bulunmaktadır. Yabancı dili olanlara muafiyet hakkı verilir. Fakülte 4 yıllıktır. 4 yıl içinde programın derslerini başarıyla bitirenler İnşaat Mühendisi lisansını elde ederler. İsteyen lisansını aldıktan sonra dönem içinde yaptığı stajların verdiği tecrübeyle işe başlayabilir, isteyen se bir sınava daha girip yüksek lisans yaparak kendini geliştirmeye devam edebilir.

İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur Hangi Okulları Okumak Gerekir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir