İletişimde Dilin Önemi Nedir

İletişim, iki insan arasındaki bilgi alışverişine verilen isimdir. İnsanlar belirli yöntemlerle iletişim kurarak duygu ve düşüncelerini birbirlerine aktarırlar.

İletişimin; kullanılan dil, mesaj, kanal, geri dönüt gibi ögeleri vardır ve insanlar iletişim kurarken bu ögeleri kullanırlar. İletişim kurmanın aslında bir çok yöntemi vardır; mimiklerle ya da dille konuşarak iletişim kurulabilir. Konuşarak kurulan iletişim ise en fazla anlaşılır olan ve iletişimin kurulmasını en çok kolaylaştıran bir olgudur.

Dil, iletişimde önemli bir faktördür. Yukarıda da dediğimiz gibi insanlar dil sayesinde daha anlaşılır bir şekilde iletişim kurabilmektedirler. Ayrıca dil, insanların arasındaki kültürel etkileşimi de sağlar yani insanlar o dil sayesinde birbirlerine duygu ve düşüncelerinin yanı sıra, kültürel özelliklerini, dil özelliklerini, inanç biçimlerini aktarırlar.

kiletisim

Dil sayesinde iletime giren insanlar karşılarındaki insanın da kültürel özelliklerini ve dilinin özelliklerini öğrenir. Çoğu zaman aynı kültürden insanlar iletişim kurabilirler fakat elbette farklı kültürlerden insanların bir araya gelip iletişim kurduğu da olmaktadır. Bu durumda da insanlar kendilerinin kültürel özelliklerini iletişimin içerisinde birbirlerine aktarırlar.

İletişim bazen mimiklerle de kurulabilir. İnsanlar, kızgınlıklarını, heyecanlarını, şaşkınlıklarını, mutluluklarını mimikleriyle karşısındaki insana çok rahat bir şekilde aktarabilir. Ancak yukarıda da dediğimiz gibi her ne kadar mimikler de bir iletişim seçeneği olsa da dil, iletişimde ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü insanlar dil ile iletişim kurarken duygu ve düşüncelerini daha akıcı ve anlaşılır bir şekilde aktarabilirler.

“İletişimde Dilin Önemi Nedir” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir