İklimin İnsan Yaşamı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

p6

Bu yazımızda iklimin insan yaşamı üzerindeki etkilerinin neler olduğundan bahsedeceğiz.

İnsanlar, ilk çağlardan beri barınma, yeme – içme, giyinme gibi temel ihtiyaçlar üzerinde hayatlarını devam ettirmişlerdir. Bu ihtiyaçlar zamanla insanları göç etmeye zorlamıştır. Yazları göç edip, kışları konaklayan ve hayvancılıkla uğraşan insanlar, tarımı bulmalarıyla yerleşik hayata geçmişlerdir.

Tarımla birlikte iklim koşullarını daha iyi analiz eden insanlar, hasat zamanlarını, ekim zamanlarını, meyve ve sebze çeşitlerini tayin ederek, sınıflandırmışlardır. Yazın tüketilen ve kışın tüketilen meyveler doğanın kanunu gereği insanın yazın kanını durulaştırırken, kışın sulandırmakta ve koşullara uyum sağlamasına neden olmaktadır.

Tarım, insanlık hayatında iklim koşullarından en iyi yararlanma yolunu açmıştır. Bununla beraber sıcak iklimlerde yaşayan insanlar o coğrafyanın şartlarına göre daha erken ergen olur ve olgunlaşır. Ayrıca tenleri daha esmer, genelde boyları daha kısa olmaktadır. Sıcağa dayanıklı ve sıcağa alışkan bir hayat şartları oluştururlar. Şehir mimarileri iklimlere göre şekillenir. Kerpiçten evler yaparlar ve serin olmasını sağlarlar.

Soğuk iklimlerde yaşayan insanlar o coğrafyanın şartlarına göre daha geç ergen olur ve olgunlaşırlar. Ayrıca tenleri daha beyaz, genelde boyları uzun olur. Soğuğa dayanaklı şehir mimarileri geliştirmişlerdir. Mesela, evlerinin çatılarını daha dik yaparlar ki kar ve yağmur suları birikmesin.

Günümüzde ise iklim koşulları, küresel ısınma nedeniyle değişirken, kısalan mesafeler ve özel mülkiyet haklarının arttırılması iklimsel faktörlerin göz ardı edilmesine sebep olmaktadır. Fakat yine de tarım ve hayvancılık güçlü yerini koruduğundan insanlar iklim şartlarına göre önlemler almaya devam etmektedir.

İklimin İnsan Yaşamı Üzerindeki Etkileri Nelerdir Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir