İklim Ve Hava Olayları Arasındaki Farklar Maddeler Halinde

c10

Bu yazımızda iklim ve hava olayları arasındaki farklar maddeler halinde kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İklim ve hava olayı veya durumu arasında çok belirgin farklar vardır. İklim hava olaylarını kapsayan ve daha uzun vadeli etkileri ve sonuçları olan bir olgudur. Hava olayı ise günlük ve en fazla haftalık tahminlerle çeşitli doğal hareketlerin bütünüdür.

İklim çevre ve canlılık üzerinde kesin etkiler oluşturmakta ve genetik farklılıklar meydana getirecek kadar etkili olmaktadır. Hava olayları ise günlük hayatın ve çevre düzenin fiziksel olarak etkilenmesinde ortaya çıkmaktadır.

İklim ve hava olayları arasındaki farklar şu şekildedir:

1- İklim, Klimatoloji daha uzun vadeli etkilidir. Hava olayları, Meteoroloji daha kısa vadede etkilidir.

2- İklim daha geniş coğrafyaları kapsarken, hava olayları daha yerel alanlarda geçerlidir.

3- İklim dünya üzerinde belirli bölgelerde kesinlik bildirirken, hava olayları yerel alanlarda kısa süreli –en fazla 5 gün- tahminlerle ön görülmektedir.

4- İklim, hava olaylarını kapsadığı için hava olaylarına bakıp kısa vadede iklim tahminleri yapılamaz, uzun gözlemler gerekir.

İklim dünyanın hareketine de bağlı olarak beliren bir olgudur. Kalıcıdır, Etki alanı geniştir. Bölgelerin bitki örtüsüne ve yeryüzü şekillerine doğrudan etki eder. Yaşam koşullarını değiştirir. Canlılık koşullarını da değiştirir. Hava olayları geçişlidir. Kısa sürelidir. Kalıcı değildir. Canlılığı etkilemez. Bitki örtüsü ve yeryüzü şekillerinde etkili değildir. Tahminidir.

İklim Ve Hava Olayları Arasındaki Farklar Maddeler Halinde Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir