İkinci Dünya Savaşı’nın Türkiye’ye Etkileri Nelerdir?

s3

Bu yazımızda Dünya siyasi Tarihi’ni önemli ölçüde şekillendiren ve sosyal facialara neden olan İkinci Dünya Savaşı’nın Türkiye üzerindeki etkilerinin neler olduğundan bahsedeceğiz.

Rusya, Japonya ve ABD ile birlikte Avrupa Devletleri arasında -Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere- geçen savaşta Avrupa toprakları paylaşılmaya çalışılmıştır. Alman enternasyonel gücü, İtalya enternasyonel gücü, Fransa’nın ırkçı tutumu ve İngiliz entelijansiyası savaşta etkili olurken, Rus komünizmi ve Amerikan emperyalizmi de payına düşenin peşine düşmüştür.

Türkiye savaşa müdahil olmasa da sonucundan maddi ve manevi olarak etkilenmiştir. Sosyal hayat, kıtlıkların oluşmasıyla tehlikeye girmiştir. Halk fakirleşmiştir. Tek partici sistem, devlet politikaları işlemez hale getirmiştir. Yapılan reformlar insanların sosyal hayatına direk müdahale ettiğinden halk zor duruma düşmüştür.

İkinci Dünya Savaşı ile birlikte Türkiye’de demokratikleşme adımları atılmıştır. İtalya’nın faşist tutumu ve Rusya’nın komünist tutumu yerleşik köklü hareketlere dönüşürken, Amerika ile olan yakınlaşma sonucu kapitalist ve liberalist bir düşünce sistemi oluşturulmaya başlanmıştır.

Tek partili sistem yerini çok partili sisteme bırakmıştır. Meclis böylece daha demokratik ve özgürlükçü bir anlayışla oluşturulmuştur. Sosyal hayatın siyasi hayata etkisi daha iyi sağlanmıştır. Halk kendini temsil etme hakkını yeniden bulmuştur.

Türkiye müttefik devletlere olan bağlılığını yinelerken, mihver devletlerden uzaklaşmış ve Birleşmiş Milletler Bildirisi’ne imza atmıştır. Türkiye’deki demokratikleşme çabaları yeni kurulan Cumhuriyet’in yerleşmesine neden olmuştur. Türkiye bağımsız ve tarafsız duruşunu güçlendirmiştir.

İkinci Dünya Savaşı’nın Türkiye’ye Etkileri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir