Hoşgörü İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c18

Bu yazımızda içinde anlam ve kavram olarak hoşgörü geçen atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atalarımız, uzun yıllar boyunca derin gözlemlerinden ve engin tecrübelerinden hareketle birçok insani değerlerle ilgili sözler söylemişlerdir. Bu sözlere atasözü denmektedir. Gerçek anlam ya da yan anlamla birlikte mecaz anlam da içerebilirler.

Atasözleri insani değerlerin yaşatılması için gelenek ve göreneklerin devam etmesi için söylenen sözlerdir. Hoşgörü de toplumumuzu yakında ilgilendiren bir değer olduğu için atalarımız bu konu hakkında da önemli atasözleri söylemişlerdir.

Hoşgörü ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Gül dikensiz olmaz. : İnsanların mutlaka bir kusuru olur, bu kusuru örtmek gerektiğinden ve hoş görmek gerektiğinden bahseden atasözüdür.

Yüzü güzel olanın huyu da güzel olur. : İnsanların dış görünüşlerine göre yargılamadan, insanın içindeki samimiyetin yüzüne yansımasından bahseden hoşgörülü bir atasözüdür.

Üzümün çöpü var, armudun sapı var. : Hayatta hiç kimsenin dört dörtlük, kusursuz, mükemmel olmadığı anlatan ve insanların kusurlarının mutlaka olacağından ve bu kusurların mazur görülmesi gerektiğinden bahseden atasözüdür.

En yararlı erdem hoşgörüdür. : İnsanı insan yapan değerlerin başında bütün varlıklara karşı iyi niyetli ve hoşgörülü olmak geldiğini ve bunun bir ahlak olgusunu olduğunu anlatan sözdür.

Dünyada rahat yaşamak isteyen her şeyi hoş görmeli. : İnsanların bazı şeyleri olduğu gibi kabul etmesi, yargılamaması gerektiğini anlatan atasözüdür.

Yiğitlik sende kalsın. : Haksızlığa uğrayan kişinin hakkını aradıktan sonra affedici olarak öncü olmasının öneminden bahseden atasözüdür.

Hoşgörü İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Aşağıdan Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir