Hıdırellez Bayramının Önemi Ve Toplumsal Dayanışmaya Katkıları

c9

Bu yazımızda Hıdırellez Bayramı’nın önemi ve toplumsal dayanışmaya katkıları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hıdırellez, Hızır ile denizlerin hâkimi kabul edilen İlyas’ın buluşmalarının günü olarak 5 Mayısı, 6 Mayısa bağlayan günde kutlanır. Kış günlerinin bitip, yaz sıcaklarının başladığı gün olarak kutlanan Hıdırellez Bayramı Türk Dünyası’nın mevsimsel bayramlarından biridir.

İnsanlığın birbiri ile kaynaşması, hoşgörünün yaygınlaşması ve yardımlaşma ve dayanışmanın artması için bir milat olarak kabul edilir. Yemekler yapılır, çarşılar kurulur, insanlar bir araya gelerek eski günleri yâd eder ve hallerini hatırlarını sorarlar.

Yapılan özel yemekler insanlara dağıtılır, bir kaynaşma ortamı oluşturulur. Bu sadece Türkiye’de değil, bütün Türk coğrafyalarında yapılan geleneksel bir bayramdır. Dini bir ritüel değildir. Mevsim geçişlerini kutlamak için yapılır. Geçmiş zamanda tarım ve hayvancılığın öneminden mevsim geçişleri daha bir değerlidir. Bu nedenle eski topraklar bugünlerde yardımlaşmanın ve dayanışmanın önemini vurgulayan etkinlikler yapmayı ön görmüşlerdir.

Toplumsal dayanışma için her bayram bir fırsattır. Mevsimsel olan Hıdırellez Bayramı, yazın sıcak günlerinin habercisi olarak insanların da birbirlerine ısındığı bir gün olarak kutlanmaktadır. Hastalıkların şifa bulması, dertlerin deva bulması, kötülük ve zulümleri zail olması için dualar edilir. İyi günlerin gelmesi, adalet ve merhametin yayılması, yardımlaşma ve dayanışma artması için çalışmalar yapılır.

Hıdırellez Türk Dünyası’na ait bir mevsim bayramı olarak her yıl Mayıs ayının ilk haftasında bütün Türki topraklarda kutlanır.

Hıdırellez Bayramının Önemi Ve Toplumsal Dayanışmaya Katkıları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir