Heyelan Oluşumuna Neden Olan Doğal Ve Beşeri Faktörler

p2

Bu yazımızda heyelan oluşumunda neden olan doğal ve beşeri faktörler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Heyelan, büyük ölçüde toprak tabakalarının tamamen yer değiştirmesiyle oluşan doğal afetlerdir. Yapay olarak da meydana gelen heyelanlar, birçok mal ve can kaybına neden olabilir.

Heyelanın ortaya çıkmasında eğim ve yağış miktarı oldukça önemli etkenlerdir. Eğimin fazla olduğu coğrafi bölgelerde heyelan tehlikesi yaşanır. Ülkemizde özellikle çok yağış alan ve dik yamaçlara sahip Karadeniz Bölgesi’nde heyelan olayları sıkça yaşanmaktadır. Bol yağışın etkisiyle toprak bitki örtüsünü de içine katarak dik yamaçlardan adeta bir çığ gibi düşerek yer değiştirmektedir.

Ayrıca coğrafi bölgenin toprak tipi ve özellikleriyle birlikte, toprak tabaklarının şekilleri ve uzanış doğrultularında heyelanın oluşmasında etkilidir. Kumlu, humuslu, killi, kireçli toprakların sıkça bulunduğu iklimi kışları yağışlı, yazları kurak ya da iklimi her mevsim yağışlı bölgelerde heyelanların oluşması muhtemeldir.

Heyelanların oluşması, toprak tipinden, iklimden, mevsimden ve hava olaylarından rahatlıkla anlaşılabilir. Doğa bilimcilerin bu kavramlar üzerinde durarak tehlikeli bölgeler ilan ettikleri yerlerde yerleşik hayatın olmamasına, yolların en güvenli bölgelerden geçmesine ve bu bölgelerin ormanlık alanlar olarak ayrılmasına özen gösterilir.

Depremler ve volkanik hareketler de heyelan oluşmasını sağlayan doğal faktörlerdendir. Depremlerle birlikte harekete geçen levhalar, toprakların büyük ölçülerde yer değiştirmesiyle heyelana sebep olurken, yeryüzü şekilleri de tamamen değiştirebilir.

Beşeri olarak, insan faaliyetlerinin düzensiz, kontrolsüz, bilinçsiz yapılması da heyelana sebep olabilir. Yol, köprü, herhangi bir sanayi, fabrika inşaatı yapımı, kontrolsüz patlatmalar, bilinçsiz ormancılık faaliyetleri heyelana sebep olan beşeri faktörlerdir.

Heyelan Oluşumuna Neden Olan Doğal Ve Beşeri Faktörler Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir