Her Sanat Yaratıcısının Eseridir Sözünün Anlamı

Güzel sanatlar insanın kendini diğer insanlara anlatma ve estetik eserler ortaya koyma isteğinden ortaya çıkmıştır. Sanat eserleri sanatçıların duygu, düşünce ve hayallerini ortaya koydukları eşsiz eserlerdir. Bu açıdan bakıldığında sanat eserleri özgün ve kişisel bir özellik taşımaktadır.

Hiçbir sanat eseri bir diğer sanat eserine benzemez çünkü sanat eserleri biriciktir. Zanaat ile sanat arasında çok büyük bir fark vardır. Zanaatta insanlar için bir fayda gözetilir ve zanaatçı ortaya koyduğu ürünün benzerlerini defalarca yeniden yapabilir. Hatta bu ürünler başka zanaatçılar tarafından da aynı şekilde yapılablir. Ancak sanat böyle değildir. Sanat eseri biriciktir ve her eser sadece yaratıcısına özgüdür. Bir sanat eseri başka sanatçılar tarafından da yapılmaya kalkılsa, hatta bu eser bire bir kopya edilmeye de çalışılsa aynı eserin yapılabilmesi çok da mümkün değildir. Her sanat eseri yaratıcısının izlerini taşıdığından özneldir ve eser diğerlerinden farklıdır.

Bir fotoğrafçının çektiği fotoğraf doğanın bir bir yansıması olabilir ancak aynı görüntüyü tuvaline aktaran bir ressam o resme mutlaka kendinden bir şeyler ekler ve bu nedenle o eser sadece o ressama ait olur.

Hangi açıdan bakılırsa bakılsın sanat eseri yaratıcısının izlerini taşır ve bu eser asla objektif değildir. Sanatta esas olan öznellik olduğundan her sanat eseri yaratıcısının bir yansıması olarak karşımıza çıkan eşsiz bir yapıt olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir