Hastalık İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c12

Bu yazımızda hayatta insanın başına en çok gelen sorunlarından biri olan hastalıkla ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Hastalık insan içindir. Hasta olmak sağlık sorunları yaşamaktır. Sağlıklı yaşayamayan insan hayatını normal bir şekilde idame ettiremez. Hastalıklarla mücadele etmek ve hastalıkları yenmek için atalarımızın birçok güzel söz söylemiştir.

Atasözlerimizin hastalıkla ilgili olarak nasihat edici ve ders verici nitelikte olup, eğitici ve öğretici olması çok önemli kültürel bir mirastır.

Hastalık il ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Hasta olmayan sağlığın kadrini bilmez. : Sağlık gibi kıymetli şeylerin değerini bilmek için bazen hastalıkla ya da o kıymetli şeylerin yokluğuyla sınanmak gerektiğini anlatan bir atasözüdür.

Hastaya bakmaktan hasta olması yeğdir. : Hasta insanların hayatının sağlıklı insanlara göre çok daha zor olduğunu anlatan gerçek anlamda bir atasözüdür.

İyi olacak hastanın, doktor ayağına gelir. : Hem gerçek hem de mecaz anlamda kullanılan bu atasözünün her iki anlamı da sosyal hayat için uygundur. Gerçek anlamda hastalıkların mutlaka bir şifası vardır anlamındadır. Mecaz anlamda ise her şeyin bir çaresi vardır ve herkesin bir kısmeti bulunur anlamındadır.

Hastalık kantarla girer miskalle çıkar. : Hastalık aniden gelir ve ağır bir şekilde geçirilir, iyileşme süreci de yavaş yavaş olur, diye nasihat eden bir atasözüdür.

Ecel geldi cihana, baş ağrısı bahane… : İnsanların ölmelerinin hikmetli bir sebebe bağlı olduğunu anlatan veciz bir atasözüdür.

Hastaya döşek sorulmaz. : Gerçek ve mecaz anlamda kullanılan bir atasözüdür. Gerçek anlamda hastanın her türlü ihtiyacını karşılamak için ne istediği sorulmaz anlamındadır. Mecaz anlamda, bir sorunu olan kişiye ne istiyorsun diye sormadan yardım etmek gerektiğini anlatmaktadır.

 

Hastalık İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir