Harita Çiziminde Kullanılan Teknikler

Harita Çizme Yöntemleri, Harita Çiziminde Kullanılan Teknikler

Kabartma Yöntemi: Bu yöntemde haritalar belli bir ölçek ile küçültülerek çizilmektedir. Bu çizimde haritanın kuzeybatısına 45 derecelik bir açı kullanılarak ışıklandırma gerçekleştirilmektedir. Bu sayede ışık alan bölümler açık renk, almayan kısımlar ise koyu renk ile gösterilmektedir. Bu haritalarda yükselti basamakları yoktur. Ayrıntıya yer verilmediğinden çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir.

Gölgelendirme Yöntemi: Bu yöntemde haritanın bir köşesinden haritaya 45 derecelik bir ışık geldiği düşünülür. Işığın geldiği yerler açık renk gösterilirken ışık gelmeyen yerler koyu renk ile çizilir. Bu da fazla kullanılan bir yöntem değildir.

Tarama Yöntemi: Çizgiler eğime paralel olarak gösterilir ve burada yükselme aşamaları vardır. Eğimin fazla olduğu yerler sık, kalın ve kısadır. İnce, uzun ve seyrek çizgilerde ise eğim azdır. Bu yöntem yeryüzü şekilleri hakkında bilgi verir.

Renklendirme Yöntemi: Yükseltilerin değişik renklerle gösterildiği yöntemdir. Oldukça sık kullanılmaktadır.

İzohips (Eş Yükselti) Yöntemi: En fazla karşımıza çıkan yöntemdir. Çizgiler deniz seviyesinden başlamaktadır. Çizgilerin sayısı ve şekli eş yükseltinin olduğu yerleri göstermektedir.

Harita Çiziminde Hangi Yöntemler Kullanılır Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen paylaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir