Güneş İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c8

Bu yazımızda içinde anlam ve kavram olarak güneş geçen atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atalarımız, uzun yıllar içinde derin gözlem yeteneklerinden ve engin tecrübelerinden yola çıkarak ve doğadan dolaylı ve doğrudan ilham alarak birçok özlü söz söylemişlerdir. Atasözlerinin söylenmesinde tabiat olayları, gök cisimleri tasvir ve teşbih amaçlı kullanılmıştır.

Güney ve ayın insan hayatındaki yeri ve öneminden dolayı da atasözlerine konu olduğu olmuştur. Atasözleri eğiti, öğretici, nasihat edici ve ders vericidir.

Güneş ile ilgili güzel söz ve atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Güneş balçıkla sıvanmaz. : İyi ve başarılı insanlar, iftiraya uğrasa da sonunda hak yerini bulur ve iyi olmanın sonucunda haksızlıklardan kurtulurlar anlamında bir atasözüdür.

Gün (Güneş) doğmadan neler doğar. : Her şeyin sonunun geldiği düşünüldüğünde hiç beklenmedik umut verici şeyler yaşanabilir anlamında bir atasözüdür.

Güneş girmeyen eve doktor girer. : Gerçek anlamında kullanılan bu atasözü, güneşin insan sağlığındaki öneminden bahsederek, sağlıksız yaşamanın hastalıklardan kurtulamamayı beraberinde getirdiğini anlatmaktadır.

Güneşimden çekil. : İnsanların yolunu aydınlatan bilgi ve birikimlerin engellemesine karşı bir direnişin sözü olarak söylenen sözdür.

Boyasına güvenen halılar güneşten korkmaz. : Güneş ışınlarının renkleri, cisimlerin yansıtmak ve soğurmaktan dolayı etkilediğinden yola çıkarak kendine güvenenlerin engellerden çekinmemesi gerektiği nasihat eden sözdür.

Güneş gibi erken yatalım ki onun gibi dinç kalkalım. : Zamanı iyi kullanmanın eğitici ve öğretici yollarından birini oluşturan ve planlı yaşamanın insanı etkin kılacağını bildiren sözdür.

Güneş İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir