Güneş Balçıkla Sıvanmaz Atasözünün Anlamı Nedir

Bu yazımızda kısaca ‘ Güneş balçıkla sıvanmaz’ atasözünün anlamına değineceğiz.  Sizde bu atasözünün anlamını merak ediyorsanız yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Apaçık ortaya dökülen, etraftaki herkesin bildiği bir gerçeği yalanlamak, saklamaya çalışmak oldukça gereksizdir. Kimse böyle bir yanlışa düşmemeli. Çünkü bilinen şeyi saklamanın hiçbir faydası yoktur. Ne kadar saklamaya çalışılsa da gerçek ortadadır.

Bir konu hakkında saklanan gerçekleri gizlemeye kalkmak, gereksiz bir çaba sarf etmektir. Böyle bir şey kısa süreli saklansa da er geç doğru herkes tarafından öğrenilir. Zamanla gerçekler ortaya çıkar. Hem insanlar yaptığı yanlıştan utanır hem de geçekleri sakladıkları için bir kez daha küçük düşer. Bu duruma düşmemek içim ortada olan gerçekleri gizlemenin anlamı yoktur. Gerçek insan gerçeklerden kaçmayan, onları her yerde açıklamaktan korkmayan kişidir.  Çünkü gerçek, adeta bir ışık gibidir. Işıksız hayat sürülemez. Bu nedenle insanlarında gerçeklerden uzak  yaşaması imkansızdır. Gerçeklerin acı olduğu doğrudur. Ama bu acı bir gerçekte olsa gizlenmemeli. Gerçekler usulünce zamanında söylenirlerse, açacakları yaralar da daha kısa bir sürede tedavi edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir