Güneş Balçıkla Sıvanmaz Atasözünün Anlamı

Bu yazımızda kısaca ‘ Güneş Balçıkla Sıvanmaz’ atasözünün anlamına değineceğiz.

Var olmayan bir şeyi varmış gibi var olan bir şeyi de varolduğundan farklı bir şekilde gösteremeyeceğinizin en açık ifadesidir. Çünkü gerçekler asla gizlenemez.

Gerçekleri gizlemeye kalkmak, boş bir çaba olur. Kısa bir süre için belki saklanabilir ama bu uzun sürmez. Geçen zaman saklanan gerçekleri ortaya çıkarır, onları gizlemeye kalkanların cezalarını verir. Gerçek insan gerçeklerden kaçmayan, onları her yerde açıklamaktan sakınmayan insandır. Çünkü gerçek, bir ışığa benzer. Işıksız yaşanamayacağı gibi, gerçeklerden uzak olarak insanların yaşaması da düşünülemez. Gerçeklerin acı olduğu doğrudur. Acı bile olsa gizlememeliyiz. Zamanında söylenirlerse, açacakları yaralar da daha kısa bir sürede kapanmış olur.

Herkesin bildiği bir gerçek inkar edilemez, yalan yanlış sözlerle değiştirilemez, kimseden saklanamaz. Açıkça meydana çıkmış, hemen herkesin bildiği gerçeği inkâr etmek, gizlemeye çalışmak, yalan dolanla değiştirmeye yeltenmek mümkün değildir. Buna güç yetirecek insan yoktur. Öyle değerler vardır ki insanlar ne kadar kötülese de asla değerini yitirmeyen ve her zaman değeri bilinerek sevilenlerdir. İşte bu değerler güneş kadar parlak,güneş gibi her yeri aydınlatan ve karanlığı yok eden şeylerdir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir