Gözden Irak Olan Gönülden De Irak Olur Atasözünün Anlamı Ve Kompozisyon

s2

Bu yazımızda gözden ırak olan gönülden de ırak olur atasözünü anlamı ve kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Atalarımız uzun yıllar süresince derin gözlem yeteneklerinden ve engin tecrübelerinden yararlanarak sosyal ve kültürel hayat başta olmak üzere birçok alanda söz söylemişlerdir. Bu sözler, nasihat edici ve ders verici atasözleridir.

Sosyal hayatın insani ilişkilerinde bir mihenk taşı olan bir başka söz de, gözden ırak olan gönülden de ırak olur, sözüdür. Bu sözle insanların birbirlerine karşı yakınlık hislerinin görüşme, buluşma, konuşma gibi kavramlarla desteklenip bir arada olma ve yaşama düşünceleriyle ifade edildiği dersi verilmektedir.

İnsanların evlenerek akrabalık kurduğu, dostluk kurduğu ya da arkadaşlık kurduğu kişilerle her zaman irtibatlı olmasının insanların birbirlerini sevmesinde, saymasında daha etkili olacağı bu sözle anlatılmıştır.

Gözden ırak olan derken, gelip gitmeyen, kendi halinde olup insanlarla sosyal ilişkiler kurmayan, yardımlaşmayan, paylaşmayan bir insanın, arkadaşlık, dostluk gibi kavramlardan uzak kalacağının haberi verilmektedir.

Gönülden de ırak olur derken, insan içine az çıkan veya çıkmayan kişilerle kalbi duygularla iletişim kurulamayacağı anlatılmaktadır. Samimiyet, paylaşmak, yardımlaşmak, sevgi, saygı kavramlarının kalbi olması ve bununla beraber gözün görmediğine kalbin de soğuması ortaya konmaktadır.

Atalarımız insani ilişkilerimizde insani değerlerin yücelmesine önem gösterdikleri için bir arada olmaktan memnun olmuşlardır. Aksinin ise insanın hislerine ve fikirlerine zarar verdiğini düşünerek araya bir mesafenin girdiğini savunmuşlardır. Bu doğrudur. Gerçek, en doğru cevaptır.

Gözden Irak Olan Gönülden De Irak Olur Atasözünün Anlamı Ve Kompozisyon Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir