Görgü Kuralları İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c13

Bu yazımızda görgü kurallarıyla ilgili olarak atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atasözleri, uzun yıllar boyunca derin gözlemlerin ve engin deneyimler sonucunda ortaya çıkmış kulaktan kulağa ve kuşaktan kuşağa aktarılmış sözlerdir.

Atasözleri gelenek ve göreneğin gelişmesinde, örf ve adetlerin yaşatılmasın ve görgü kurallarının yaygınlaşmasında önemli bir rol oynar. Çünkü atasözleri eğitici ve öğreticidir. Bununla beraber nasihat edici ve ders verici özellikleri de vardır.

Görgü kuralları ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Görmemiş görmüş, güle güle ölmüş. : Görgüsüz birisi elde ettiği başarı, servet sonucunda ne yapacağını bilemeyerek şaşırır, diye ders veren bir atasözüdür.

Yavru kuş yuvada gördüğünü yapar. : Aileler gibi bir arada yaşanılan ortamlarda küçük yaşta olanların davranış ve huyları, büyüklerinden etkilenerek oluşur diye ders veren bir atasözüdür.

Eşek hoş laftan ne anlar. : Cahil insanların, iyi niyetten, yumuşak huyluluktan ve tatlı dilli olmaktan uzak olduğunu ve bunlara karşı bir gayretinin olmadığını anlatan atasözüdür.

Et ne kadar arık olsa üstüne ekmek yaraşır. : Görgülü ve bilgili insanların, ne kadar varlıklı olsalar da görgüsüz ve bilgisiz insanlardan daha kıymetli olduğunu anlatan atasözüdür.

Aslını inkâr eden neslini inkâr eder. : İnsanlar soyluluk ve varlı olmakla görgülü olmaz, insanlara davranış şekliyle erdem kazanır, bu erdemi de bir sonraki kuşağa miras bırakır diye ders veren atasözüdür.

Görgü Kuralları İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir