Gelenek Ve Göreneklerimize Örnekler

p2

Bu yazımızda gelenek ve göreneklerimize örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Gelenek ve görenek, bir milletin tarih boyunca sosyal ve kültürel hayatını şekillendiren, dini inanışlar ve bir takım yöresel iklim ve coğrafya ve hayat algısından kaynaklanan ritüellerden oluşarak meydana çıkmıştır. Bununla beraber genetik olarak ırki olarak da ortaya çıkabilir. Bunda coğrafya ve iklim de etkilidir.

Gelenek ve görenekler, bir milletin kültürel olarak nesilden nesle devamlılığını sağlayan olgulardır. Bir milletin hayat tarzı ve algısını oluşturur.

Gelenek ve göreneklerimizde sosyal hayatın içinde olan hemen her şey vardır. Doğum, evlenme, iş, insani ilişkiler, ölüm her alanda gelenek ve görenekler etkilidir. Örnek olarak, kız doğanlara pembe ağırlıklı kıyafetler, erkek doğanlara mavi ağırlıklı kıyafetler alınır.

Büyüklere hürmet etmek küçüklere öğretilen birinci ahlaki kuraldır. Yeme, içme davranışlarının düzeni gelenek ve göreneklerle sağlanır. Yemeğe büyükler başlar, küçükler devam eder. Evde, yemekte oturma düzeninde büyükler oturulmadan oturulmaz, büyüklerin konuşması bitmeden söze girilmez.

Düğünlerde, yöreden yöreye değişen adetler olsa da gelenek ve göreneklerimizde evlenmek için ilk adımı atan erkek tarafıdır, düğünü yapan erkek tarafıdır, evi dizen erkek tarafıdır, evi geçindirmek zorunda olan da erkektir. Düğün sonrası akraba ilişkilerinde mutlaka ziyaretlerin özel günlerle birlikte normal günlerde de devam etmesi gerekir.

Bayramlarda büyükler ziyaret edilir, elleri öpülür. Cenazelerde ölü yakını ziyaret edilir, yemeği pişirilir, acısı paylaşılır, ölen kişinin mezarı ziyaret edilir. İhtiyaç sahiplerine yardım edilir. Yardımın habersiz yapılması daha iyi sayılır.

 

Gelenek Ve Göreneklerimize Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir