Frigyalılar Hakkında Kısa Bilgi

Bu yazımızda Frigyalılar hakkında kısa bilgilere yer vereceğiz. Sizlerde Frigyalıları merak ediyorsanız mutlaka yazımızı okuyun.

Frigler; M.Ö. 750 yıllarında Orta Anadolu’da Sakarya nehri çevresinde kurulmuştur. Başkentlerini Ankara yapmışlardır. Frigler, Ege Göçleri ile Anadolu’ya gelen Balkan kökenli halktır. En güçlü kralları Midas’tır. O dönemde Orta ve Güneydoğu Anadolu’da oldukça geniş alanlara yayılmışlardır.  Bu halk kendilerine özgü bir kültür mirası oluşturmuştur.

Friglerin maden ve ağaç işçiliğinde, dokumacılıkta oldukça ileri seviyelere gelmiştir. Yaşam sürdükleri bölge önemli ticaret yollarının üzerindeydi. Bu sayede kuyumculuk alanında da gelişme kaydetmişlerdir. Aynı zamanda tarımla uğraşmışlar, tarımla ilgili kesin ve değişmez kurallar koymuşlar, kanunlar çıkarmışlardır. El işçiliği gelişmiş, çanak ve çömlekler, su kanalları yapmışlar. Çok büyük heykeltraşlar yetiştirmişlerdir. Müzik alanında da ilerlemişlerdir. Günümüzde Eskişehir, Kütahya ve Afyon illeri dahilinde Friglere ait bulgulara rastlanmıştır. Frig kültürünün en önemli kalıntısı tümülüs adı verilen yapay mezarlardır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir