Fiziğin Alt Dalları Nelerdir

1) Mekanik Fiziği: Güneş sistemini, gezgenin hareketlerini, kuvvet ve hareketin nasıl gerçekleştiğini, durgunluğun gerçekleşmesini inceleyen fizik dalına mekanik fiziği adı verilmektedir. Bunun bir diğer adı Klasik Fizik ya da Newton Fiziği olarak bilinmektedir.

2) Elektrik Fiziği: Elektrik yükü ile beraber bu yükün hareket etmesi sonucu meydana gelen elektrik akımını, yükün hareket etmeden durmasını inceleyen fizik dalına hareket fiziği adı verilmektedir.

3) Manyetizma Fiziği: Manyetik alanları ve bu alanlardaki kuvvet ve etkileşimlerini inceleyen fizik dalıdır. Manyetizma fiziği aynı zamanda demir, nikel, kobalt gibi maddeleri çeken cisimleri ve mıknatısları da incelemektedir.

4) Atom Fiziği: Atom fiziği maddenin yapısını meydana getiren atomları ve bu atomların özelliklerini incelemektedir. Atom fiziği araştırmacıları incelemelerinde manyetik ışımaları inceleyen spektrometreyi kullanır.

5) Termodinamik: Isı, sıcaklık, genleşme, enerji, enerji değişimleri ve enerji dönüşümlerini inceleyen fizik dalına termodinamik adı verilmektedir.

6) Optik: Işık, ışığın yapısı, kırılması, yansıması gibi olayları inceleyen fizik alt dalına optik adı verilmektedir. Mercek, dürbün, mikroskop, teleskop üretimlerinde yararlanılan fizik dalı optiktir.

7) Nükleer Fizik: Atom çekirdeğinin yapısını, atom çekirdeğindeki nötron ve protonların bir arada durmasını sağlayan nükleer kuvvetleri, çekirdeğin yansımalarını ve etkilerini inceleyen fizik dalına nükleer fizik adı verilmektedir.

8) Katı Hal Fiziği: Şekil değiştiremeyen çok sert maddeler bu fizik dalının alanına girmektedir. Özellikle kristal yapılar ve bunların oluşumu katı hal fiziğinin en çok ilgilendiği konudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir