Fedakârlık İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c1

Bu yazımızda atasözlerimizden fedakârlık ile ilgili olanlarının örneklerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atasözleri, kulaktan kulağa ya da ağızdan ağza, kuşaktan kuşağa yayılarak günümüze kadar gelmiştir. Atalarımızın gözlem ve deneyimlerinden çıkan sonuçların nasihat edici ve ders verici bir nitelikte ortaya çıkmasıyla oluşmuştur. Yöreden yöreye deyiş farklılıkları gösteren atasözleri anlam itibariyle aynıdır.

Atasözleri, tarih boyunca uzun yıllar içinde konuşma dilinde ortaya çıkmış daha sonra yazıya aktarılmıştır. Atasözleri ortak kültür ve mirasın oluşması için çok önemlidir. Manevi duygulardan biri olan fedakârlık ise bir amaç uğruna elindekilerden vazgeçme erdemidir.

Fedakârlık ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Her sakaldan bir tel çekseler, köseye sakal olur. : İnsanların iyilikleri ve fedakârlıkları canlarını acıtacak şekilde yapmaları hem o insanlar için değerlidir hem de iyilik yapılanlar için bir kurtuluş bir çare olarak değerlidir, diye nasihat eden bir atasözüdür.

Sen ağa, ben ağa, bu ineği kim sağa? : Bir işi yapmamak için bahaneler sürmek, bazı şeyleri göze almamak, o işin yapılmasını engeller ya da fırsatın kaçmasına neden olur. Bu gibi durumlarda bahanelere sığınmadan fedakâr davranılmasını öğütleyen atasözüdür.

Hamala semeri yük değildir. : İnsanın kendi işi kendisine ağır gelmez, kolaylıkla yapar, sorumluluk sahibi olmak bu tür fedakârlıklar gerektirmektedir, diye nasihat eden atasözüdür.

Lokma çiğnemeden yutulmaz. : Bir takım ihtiyaçları gidermek için ya da bazı amaçlara ulaşmak için, bir takım şeylerin göze alınması ve sorumluluk sahibi olunması gerektiğini anlatan atasözüdür.

Yağına kıymayan, çöreğini yavan yer. : Bazı amaçların sonuçlanması için, bazı birikimlerden feda edilmesi gerektiğini anlatan atasözüdür.

 

Fedakârlık İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir