Faydalı Mutasyonlar Nelerdir

Mutasyon Nedir, Faydalı Mutasyonlar Nelerdir

Mutasyon çok az rastlanılan bir durumdur fakat bu durum gerçekleştiği canlılara çok büyük hasar verebilmektedir. Mutasyonlar ikiye ayrılmaktadır ve bunlar “nokta” mutasyonu ve “kromozom” mutasyonu olarak bilinmektedir. Bunların dışında meydana gelen mutasyonlar da mevcuttur. Nokta mutasyonları DNA’nın küçük bir bölümünde karşımıza çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse bunun için bir veya birkaç baz sırasının kopması veya yerlerinin değişmesi gösterilebilir.

Kromozomun bir parçasında kopma veya crossing-over esnasında parçaların yer değiştirmesi durumunda ise kromozom mutasyonu meydana gelmektedir. Bu nedenle bu tarz mutasyonlar nokta mutasyonlarından daha fazla tehlikelidir.

Mutasyon denildiğinde Down sendromu, altı parmaklılık beyaz saç ve beyaz tenlilik örnek gösterilebilir. Bunlar çok kötü hastalıklardır hatta bazen kişinin ölümüne bile sebep olabilmektedirler. Doğada yararlı mutasyonun olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu durum canlılarda büyük hasarın oluşmasına sebep olmakta hatta bazen ölümle sonuçlanabilmektedir.

Mutasyon Çeşitleri Nelerdir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir