Ermeni Sorunu Nedir Ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

p10

Bu yazımızda bir asırdır dünya gündemini meşgul eden Ermeni Sorunu’nun ne olduğundan ve nasıl ortaya çıktığından bahsedeceğiz.

Ermeniler, Osmanlı Devleti içinde en uyumlu yaşayan bir millet olarak Millet-i Sadıka unvanına layık görülmüşlerdir. Birinci dünya Savaşı’ndan sonra değişen dünya ekonomik ve stratejik güç dengeleri düşman devletlerin, Osmanlı toprakları üzerindeki planlarını da daha acımasız hale getirmişti.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, düşman devletlerinin Osmanlı üzerindeki planları, toprakların bölünüp parçalanmasıydı. Bu nedenle milliyetçilik akımından faydalanarak birçok Anadolu toprağında devletler kurma idealine giriştiler. Büyük Ermenistan Devleti ideali gerçekleştirmek ve Osmanlı’yı daha küçük parçalara ayırmak isteyen İngilizler, Ermeniler için Osmanlı’ya karşı planlar yapmışlardır.

Bölgenin güvenliği için tehcir edilen bölge halkı, tehcir sırasında ateşli tacize uğramıştır. Bu tacizi Rus ve İngiliz güdümlü Ermeniler’in yaptığı yazılmaktadır. Bu tacizler sonucu can kayıpları yaşanınca halk karşılık vermiş ve can kayıpları yaşanmıştır. Bu da tarihe sözde Ermeni soykırımı olarak kara bir propaganda şeklinde geçmiştir.

Ermeni Sorunu, İngiliz iç istihbaratının uydurduğu ve kullandığı bir politikadır. Bu politikanın şimdilerde bütün Avrupa ve ABD tarafından benimsenmesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin iç ve dış güvenliğini tehdit etmektedir. Sözde Ermeni sorunu veya soykırımı, Ermeniler üzerinden bir devlet kurulmasını sağlamak ve bölgenin daha küçük ve güçsüz devletlerden oluşmasını sağlayarak istikrarsız ve iktidarsız güçlerle sömürgecilik yapmak esasına dayanmaktadır.

Tarihte 1915 yılında ortaya çıkan bu sözde sorun, gerçek Ermeni halkı ve Anadolu halkı arasında değildir. İngiliz oyununa gelen Ermeniler’in kaynaklara göre pakradunilerin çapsız mücadeleleridir.

Ermeni Sorunu Nedir Ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir