Enerji Tasarrufu İle İlgili Yazı Kısa

p5

Bu yazımızda başta ülkemiz olmakla beraber bütün dünyayı yakından ilgilendiren enerji tasarrufu il ilgili bir yazı hazırlayacağız.

Bir ülkenin ekonomik bağımsızlığını sağlayan en önemli sermaye sahip olduğu enerjidir. Yeraltı ve yerüstü kaynakları zengin bir ülkenin enerji politikaları ne kadar iyiyse ekonomisi de o kadar iyi olur. Bu nedenle tasarruflu olmak anlamında ekonomik olmak ile enerji arasında doğrudan bir ilişki vardır.

Enerjinin tasarrufu halk tarafından sağlanacak bir şeydir. Devlet destekli olmalıdır. Eğitim aracıyla sağlanmalıdır. Elektrik, su, doğalgaz gibi günlük hayatımızı ve insani ilişkilerimizi doğrudan etkileyen ve belirleyen enerjilerin kullanımında bilinçli bir tüketim kültürüne sahip olmak, her insanın vazifesidir.

Enerji tasarrufu bir insanlık vazifesi olarak, milletlerin ve devletlerin karşısına çıkmaktadır. Çünkü küresel ölçekte enerji tasarrufu sağlanamazsa, dünya kaynakları hızla tükenir ve gelecek nesiller için dünya yaşanılamaz bir yer haline gelebilir. Bunu ise hiç kimsenin yapmaya hakkı yoktur.

Dünya enerji güçleri ve politikaları enerjinin tüketimi ve tasarrufu üzerinde yoğunlaşır. Çünkü enerji bir ülkeyi dışa bağımlı bir devlet olmaktan kurtarırken, kalkınmayı da hızlandıran bir ihtiyaçtır. Enerjinin tasarrufu ile milyar liralık yatırımlar, ayrıca bütçe hazırlanamadan hayata geçirilmektedir.

Enerjinin tasarrufu için doğru tüketimin yanı sıra verimli üretim ve tüketim de önemlidir. Bu nedenle enerji üretim, aktarım ve kullanım sistemlerinin de yüksek teknolojiyle donatılması gerekmektedir. Çevrenin korunmasını esas olan sistemlerle enerji harcamaları kontrol altında tutulmalıdır.

Mevsimler İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir