Enerji Tasarrufu İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c15

Bu yazımızda anlam ve kavram olarak içinde tasarruf konusu geçen enerji tasarrufu ile ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atalarımız toplumu şekillendiren maddi ve manevi her konu üzerinde özlü sözler söylemişlerdir. Bu sözler derin gözlem, engin tecrübeler sonucunda atasözleri olarak ortaya çıkmıştır. İnsanların maddi ve manevi sosyal, kültürel hayatını şekillendiren bu nasihat edici ve ders verici sözler, kuşaktan kuşağa aktarılmıştır.

Atasözleri insanları ilgilendiren her konuda söylenmiştir. Bu da insanlık sorunlarının insanın var olduğu tarihten beri devam ettiğini göstermektedir. Enerji de tutum ve yatırımın en fazla dikkat edilmesi gereken bir alandır.

Enerji tasarrufu ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Tutumlu olan muhtaç olmaz. : Harcadığını bilen ve hesabını yapan kişiler, başka kimselere ihtiyaç duymadan bağımsız bir şekilde yaşar, diye ders veren bir atasözüdür.

En ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir. : Bir şeyin en kalitesinin ve en az maliyetlisinin tasarruf edilen şey olduğu anlamına gelen sözdür.

Akan su geri gelmez. : Boşa sarf edilen enerji, üretimi zayıflattığı gibi, israf olduğu için ekonomiyi de bozar anlamına da gelebilecek bir atasözüdür.

Ayağını yorganına göre uzat. : Elinde bulunanı idareli kullanmanın ve kazandığını doğru harcamanın bir nasihati olarak en meşhur atasözlerinden biridir.

Biriktirmekten sahip olunur. : Hesabını kitabını bilen tutumlu insanların, istedikleri şeylere sahip olduklarını anlatan bir atasözüdür.

Allah israf edenleri sevmez. : Dini inanışta, israf edilen her şeyin sağlık, zaman ve enerji gibi Allah’ın hoşnut olmadığı bir şey olduğu kabul edilir. Bunu anlatan en güzel sözdür. Ayrıca ayettir.

Enerji Tasarrufu İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir