El Sanatları Hakkında Bilgi Kısa

s7

Bu yazımızda insanlık tarihinin ortaya koyduğu en ileri sanatlardan biri olan el sanatları hakkında kısaca bir bilgilendirme yapacağız.

İnsanların el emekleriyle birebir uğraştıkları işler el sanatlarını oluşturmaktadır. El sanatları ticari kaygı güdülerek de yapılabilir. Tarihte insanların giyinme, barınma ve yeme – içme ihtiyaçları doğrultusunda el işçiliğinin öne çıkmasıyla zamanla estetik bir kaygı kazanarak sanat haline gelmiştir.

El sanatları genellikle, gelenekseldir. Örf ve adetlere, gelenek ve göreneklere dayanır. Sosyal ve kültürel hayatın içinden çıkarak oluşmuştur. Doğa kaynaklıdır. Doğadan ilham alarak da yapılır. Ahşap oymacılık, sedef kakmacılık, demir dövme, cam şekillendirme, işleme, dikiş, nakış, oya, kilim vesaire el sanatlarındandır.

Yöresel olarak farklılık gösterebilir, hayvancılığın ve avcılığın olduğu yerlerde el sanatları ahşap ve demir ağırlıklıdır, mermer ve seramiğin çıktığı bölgelerde minyatür ve ebru olarak da ortaya çıkmıştır, ormanlarıyla meşhur bölgelerde ahşap oymacılık gelişmiştir. Toprak yapısının killi olduğu bölgelerde çanak çömlek yapımı gelişmiştir.

El sanatları, göz zevki, zarif düşünce, ince dokunuşlar, hassasiyetler içerir. İnsanlığın gelişmesinde ve zarafetin yayılmasında öncülük etmiştir. Sanattaki estetik kaygısı, ince düşünen ve zeki insanların elinde bir kültür mirasının oluşmasına sebep olmuştur.

Günümüzde makineleşmenin ve fabrikasyonun artmasıyla el sanatlarına olan ilgi geçmişteki tarihi dokuyu yaşattığı için rağbet görmektedir. El sanatları, en değerli ve pahalı eserlerin ortaya çıkarıldığı bir daldır. Bir tutku, sabır ve azim işi olarak bilinir.

El Sanatları Hakkında Bilgi Kısa Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir