Eğitim Sistemimiz Nasıl Olmalı?

Eğitim denilen olgu bir milleti ve bir devleti en üst uygarlık seviyesine taşıyabilecek en önemli amaçtır. Eğitim, uygarlık seviyesine ulaşabilmek için bir araç değil amaç olmalıdır. Çünkü milletleri ancak bilgili ve eğitimli vatandaşları kalkındırabilir.

Peki ülkemizdeki eğitim sistemine tepeden tırnağa baktığımızda ne görüyoruz? Her sene değişen liselere giriş sınavları, üniversite kontenjanlarının mevcutta bulunan ihtiyaç ile uyuşmaması, üniversite mezunlarının iş bulmakta her geçen gün daha da zorlanması ve daha bir çok sorun…

Elbette ki eğitim sistemimizin olumlu noktaları vardır ancak olumsuz yönleri olumlu yönlerini bastırır hale gelmiştir çünkü sürekli değişime giren eğitim sistemimiz ile birlikte öğrencilerimiz de hangi derse, nasıl bir planla ve ne şekilde çalışacaklarını bilememektedirler. Öğrenciler, meslek seçimi yaparken artık daha seçici davranmaya başladılar çünkü artık “Yaparken mutlu olunan meslekler” değil “İstihdam olanakları yüksek olan meslekler” tercih edilmeye başlandı.

Üniversite eğitimimize baktığımızda ise durumlar daha da içler acısıdır diyebiliriz; onlarca, binlerce hatta yüz binlerce elinde öğretmenlik diploması olan mezunlar var peki çalışmak için neyi bekliyorlar? tabi ki atanmayı.. Ancak yıllardır canını dişine takıp kendisini KPSS denilen sınava adayan ancak atanamayan o kadar çok öğretmen adayı var ki.. Bu noktada ise eğitim sistemimizin en büyük yanlışı ise üniversitelerimizin kontenjanlarını ihtiyaçlara göre düzenlenmemesidir. Bu noktada hem öğrencilerimizi hem de bir bütün olarak bakıldığında ülkemizi etkileyen eğitim sistemine bir an önce düzenlemeler yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir