Efes Harabeleri Hakkında Bilgi

Efes Harabeleri Nerededir, Efes Harabeleri Hakkında Bilgi

Dünyanın en önemli yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Efes Antik Kenti İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Dünyanın en önemli antik kentlerinden bir tanesidir. Burası her yıl binlerce turistin ziyaretine uğramaktadır.

İsminin savaşçı bir kraliçe olan Apasas’tan geldiği tahmin edilmektedir. Antik çağlardaki insanların buraya hac ziyaretinde bulundukları tahmin edilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre buranın Troya Savaşı’ndan sonra, M.Ö. on ikinci ve on birinci yüzyıllarda Antik Yunanlılar tarafından işgal edildiği ardından buradaki halkla kaynaşan Yunanlıların burada bir antik şehir devleti inşa ettikleri ve ismini de Efes olarak değiştirdikleri düşünülmektedir.

Bu şehir Antik Çağda çok önemli bir liman kenti olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Roma’nın Asya eyaletinin başkentliğini yaptığı bilinmektedir. Bu liman kenti Küçük Menderes tarafından taşınan alüvyonlar ile dolmaya başlamıştır. Bunun engellenmesi için çalışmalar yapılmış olsa da Efes 4. Yüzyıldan sonra kullanılamaz hale gelmiş ve şehir bir süre sonra terk edilmek zorunda kalınmıştır.

Efes Harabeleri Nedir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir