Dünyada Bulunan Kıtalar Hangileridir

Bu yazımızda dünyada bulunan kıtaların neler olduğunu ve özelliklerini kısaca açıklayacağız.

Yeryüzünü oluşturan büyük kara parçalarına kıta denir. Dünya üzerinde 7 kıta vardır. İşte bunlar;

– Afrika Kıtası
– Antarktika Kıtası
– Asya Kıtası
– Avrupa Kıtası
– Kuzey Amerika Kıtası
– Güney Amerika Kıtası
– Okyanusya Kıtasıdır.

Afrika Kıtası; Avrupa’nın güneyinde, Atlantik Okyanusu’nun doğusunda, Hint Okyanusu’nun batısında ve Antarktika’nın kuzeyinde olan kıtadır. Toplam 30 218 000 km² alanı kaplar.  Dünyadaki üçüncü  büyük kıtadır.

Antartika Kıtası; Antarktika, Güney yarımkürenin en Güneyinde bulunur. Üzerinde hiçbir ülke yoktur. 12,4 milyon km²alanı kaplar.

Asya Kıtası; Avrupanın doğusunda, Pasifik Okyanusu’nun batısında, Okyanusya’nın kuzeyinde ve Arktik Okyanus’un güneyinde bulunan bir kıtadır.
44 391 163 km²’lik bir alanı kaplar. Bu kıta dünyanın en büyük ve en yüksek kıtasıdır.

 

Avrupa Kıtası; Afrikanın kuzeyinde, Asya’nın batısında ve Atlantik Okyanusu’nun doğusunda bulunur. Pek ülkeyi üzerinde barındırır. 10.523.000 km2 alanı kaplar.

 

Okyanusya Kıtası; Okyanusya, Büyük Okyanus’ a dağılmış adaları içine alan ülkelerden ve Avustralya’ dan oluşan kıtadır. Asya’ nın güney ve güneydoğusunda, Antarktika’ nın kuzeyinde ve Büyük Okyanus ile Hint Okyanusu bulunur. 8.970.000 km2 bir alanı kaplar.

Kuzey Amerika Kıtası; Kuzey yarım kürede bulunan, kuzeyde Arktik Okyanusu, doğuda Atlantik Okyanusu, güneyde Karayip Denizi, ve batıda kuzey Büyük Okyanus ile çevrili bir kıtadır. 24.230.000 km²’lik bir alanı kaplar.

Güney Amerika Kıtası; Amerika’nın güney yarısında bulunur.  Büyük Okyanus’un doğusunda, Atlantik Okyanusu’nun batısında, Kuzey Amerika’nın güneyinde ve Antarktika’nın kuzeyinde yer alır. 17.840.000 km kare lik bir alanı kaplar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir