Dünya Çocuk Hakları Günü İle İlgili Yazı

c20

Bu yazımızda Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgili bir yazı ele alacağız.

Dünya’da çocuk haklarının farkındalığını oluşturmak için 20 Kasım günü, Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. Çocuk haklarının, insan haklarıyla beraber düşünüldüğünde ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Çocukluğunu yaşayamayanlar insan olarak hayatlarına devam edememekte ya da hayatta kalıp devam etse de insanlıklarını kaybetmekle yüzleşmektedirler.

Çocuk hakları, 193 ülkenin onayıyla 20 Kasım 1989 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurul kararıyla Çocuk Hakları Sözleşmesi olarak kabul edilmiştir.

Çocukların temel hayati ihtiyaçlarıyla birlikte, eğitim hakları, sağlık hakları da güvence altına alınmıştır. Bununla ilgili dünya genelinde birçok sivil toplum örgütü kurulmuştur. Bu hakların doğrultusunda devlet politikaları düzenlenmeye başlanmıştır.

Çocuk istismarı, çocuk işçiliği gibi sorunların ortadan kalkması ve savaşlarda çocukların ölmemesi için çalışmalar yürüten kurumlar öncelikli olarak çocukları savaşlardan korumaktadır. Çocukların sağlıklı temiz koşullarda yaşamasını sağlamaktadır. Çocukların zamanında eğitim haklarına sahip olmalarını sağlamaktadır.

Doğuştan engelli, sakat, hastalanmış çocukların tedavileriyle ilgilenilmektedir. Çocuklar için yaşam alanları oluşturulmaktadır. Aksayan yönlerin dünya kamuoyuna duyurulması için, savaşların bir an önce durması ve çocukların yaşaması için organizasyonlar yapılmalıdır.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, çocuk haklarının üstün tutulduğu günler için bir başlangıç olarak kabul edilmelidir. Çocuk istismarının son bulması için dünyanın topyekûn harekete geçmesi gerekmektir. Çünkü çocuklar gelecektir. Çocuklara adil ve temiz bir dünya bırakmak zorundayız.

Dünya Çocuk Hakları Günü İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.        

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir