Dünya AIDS Günü İle İlgili Yazı Kompozisyon

p1

Bu yazımızda insan sağlığının bir kez daha gündeme geldiği günlerden olan Dünya AIDS Günü ile ilgili bir kompozisyon hazırlayacağız.

İnsan sağlığı, dünyadaki hemen her değerin üstünde tutulması gereken bir olgudur. Sağlık, insan olmak için en vazgeçilmezdir. Sağlıklı insanın hayatının şekillenmesi, hayata tutunması ve sosyal, kültürel etkileşimlerin içinde bulunup yaşayabilmesi en önemli gerekliliklerdendir. İnsan sağlıklı kalabildiğini sürece insani değerlere sahip çıkmaktadır.

1 Aralık 1988’de Dünya AIDS Günü olarak kabul edilen bir günde insan bağışıklığını yetersiz bırakan bir virüsle yayılan hastalığın dünya kamuoyunda farkındalığını oluşturmak için çalışmalar yapılmaktadır. İlk olarak Amerika’da ortaya çıkan hastalığın uyuşturucu bağımlısı kişilerin ortak kullandığı şırıngalardan yayıldığı düşünülse de kaynağının Afrika kökenli olduğu sanılmaktadır. Bu bilgi günümüzde teyide muhtaçtır.

HIV ile yayılan AIDS hastalığı, kan yoluyla ve cinsel ilişki yoluyla bulaşmaktadır. Bu nedenle insanlığı tehdit eden bir hastalıktır. Bu hastalıkla başa çıkmak, önlemler almak için toplumsal bilinçlendirme çalışmalarının yapıldığı 1 Aralık Dünya AIDS günü hemen her ülke tarafından kabul edilmiştir.

Hastalık sahibi insanların ve tehdit altındaki başta çocuklar olmak üzere bütün insanların, teşhis, tedavi ve tedbir konularında bilinçlenmesi için sivil toplum örgütleri devletlerin desteğiyle eğitim seminerleri düzenlemektedir.

Bir hastalıkla başa çıkmanın en kolay yolu, o hastalık hakkında donanımlı bir bilgiye sahip olmanın yanı sıra topyekûn hastalıklarla mücadele edecek bir hayat tarzına sahip olmaktır. AIDS, feci sonuçlanan hayatlara neden olurken, çaresi aranan hastalıklar arasındadır.

 

Dünya AIDS Günü İle İlgili Yazı Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir