Dostluk ile ilgili Atasözleri ve Anlamları

c3

Bu yazımızda insanların sosyal hayatında en çok ihtiyaç duyduğu şey olan dostluk ile ilgili olarak atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atalarımız insanlığı ilgilendiren her konuda deneyim ve gözlemlerden yararlanarak özlü sözler söylemiştirler. İnsani ilişkilerin gelişmesinde önemli bir yere olan dostluk ile ilgili de birçok söz söylemişlerdir. Dostluk, insanın kurduğu en medeni ilişkilerden biridir.

Bu medeni ilişkinin gelişmesi ve yaygınlaşması için nasihat edici ve ders verici birçok atasözü söylenmiştir. Bazı atasözleri de dostluk ilişkisinden hareketle mecazi olarak dile getirilmiştir.

Dostluk ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Ata dostları oğula mirastır. : Babalarımızdan ya da ailemizden geriye kalan dostluk ilişkilerini sürdürmek bir sonraki nesiller için bir görev gibidir diye nasihat eden atasözüdür.

Bin dost az, bir düşman çok. : İnsanın hayatında ne kadar dost edinirse edinsin, daha fazla edinmesi gerektiğini ancak bu şekilde insani değerlerin korunabileceğini nasihat eden atasözüdür.

Dost acı söyler. : İnsani ilişkilerde dostluk bazen ne kadar kırıcı olsa da aslında dostluğun devamı ve dostların iyiliği için gerçeklerin bilinmesi gerektiğini nasihat eden atasözüdür.

Dost dostun ayıbını yüzüne söyler. : Dostluk ilişkilerinde insanları rencide edici, incitici bir şekilde kişilerin arkasından konuşulmasının daha da tehlikeli olduğunu bu nedenle yüz yüze sorunların çözülmesini söyleyen atasözüdür.

Düşenin dostu olmaz. : Başına bir bela, dert felaket gelen insanların yardımına kimsenin koşmadığını bildiren eleştirici bir atasözüdür.

Kusursuz dost arayan, dostsuz kalır. : İnsanların hatasız, yanlışsız ve kusursuz olduğunu düşünmek yanlıştır. İnsanların mükemmel olmasını beklemek kişiyi daha da yalnızlaştırır diye nasihat eden atasözüdür.

Dostluk İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir