Dost Acı Söyler Atasözü İle İlgili Kompozisyon

c11

Bu yazımızda kadim tarihimizin en nasihat edici atasözlerinden biri olan dost acı söyler, sözü ile ilgili kompozisyon hazırlayacağız.

İnsanlar hayatları boyunca insanlarla ilişki kurma ihtiyacı hissederler. Bu insani bir gerekliliktir. Bu ilişkiler sosyal anlamda arkadaşlık ve dostluk olarak kurulmaktadır. İnsanları, hayatta birçok şeyi paylaşabildikleri insanlara genelde dostum demektedir.

Bir insanın dostu, iyi günde kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta her an yanındadır. Sevinçleri, üzüntüleri, mutlulukları, kederleri, başarıları, feryatları bütün duygu ve düşünceleri paylaşırlar. Dostluk ilişkisi karşılıklıdır. Yani iki insan birbirinin dostudur. Bu daha fazla da olabilir. Fakat daha çok iki kişi arasında yoğunlaşır.

Ömürleri boyunca nasihate, ikaza, ihtara muhtaç yaşayan insanlar, bunların en yakınlarından gelmesini daha çok beklerler. Dost olan insanların birbirlerini çok iyi tanıdıkları için, birbirlerinin hata ve yanlışlarını, kırıcı tavırlarını daha rahat sezebilir, görebilirler. Bu nedenle ilk uyarıcı olarak sahneye dostlar çıkar.

İnsanın hatasını, yanlışını ve kusuruna toplum içinde olmasa bile yalnızken de yüzüne söylemek zor bir iştir. Bu nedenle insanlar tarafından acı karşılanmıştır. Bu nedenle bu söz dost acı söyler, şeklinde benimsenmiştir. Dost, hayatta insanın en yakınında duran biri olarak uyarılar yapar. Dostun dosta uyarısı ne kadar can yaksa da doğru ve gerçek olduğundan değerlidir.

Dostun acı söylemesi, gerçeğin her zaman en doğru cevap olduğu anlamına gelmektedir. Dost da olsan gerçeği söylemeyi elden bırakmamalısın. Dostluk, yaranmak değildir. Doğruyu yanlışı ayırt edebilecek bir idrak sahibi olmaktır.

Dost Acı Söyler Atasözü İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir