Doğruluk İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c6

Bu yazımızda insani değerlerden biri olan doğruluk ile ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atasözleri gelişigüzel söylenmiş sözler değildir. Tarihte atalarımızın hayatları boyunca gözlem ve deneyimlerinden ortaya çıkarak insanı ilgilendiren her konu hakkında söylenen sözlerdir. Ağızdan ağza kuşaktan kuşağa aktarılmıştır. Sözlü edebiyatın gelişmesin rol oynayan atasözleri daha sonradan yazılı hale getirilmiştir.

Atasözleri, insanların sosyal hayatlarını şekillendiren ve manevi duygularını oluşturan bununla beraber bir hayat tarzı ortaya koyan nasihat edici ve ders verici sözlerdir. Doğruluk insanların en çok ihtiyaç duyduğu şeydir. Doğru olmak, hakkın ve haklının yanında olmaktır.

Doğruluk ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. : Bedeli ve sonucu ne olursa olsun doğruyu söyleyen ve doğrunun peşinde olan insanların, doğrunun gerçekliği ile yüzleşmek istemeyen insanlar tarafında dışlandıklarını anlatan meşhur bir atasözüdür.

Doğrunun yardımcı Allah’tır. : Doğru sözün ve doğruluğun savunucu olmak, insanı yalnızlaştıran ve hayatını zorlaştıran bir şeydir. Çünkü insanlar doğruları bazen saklamak isterler ve bilmek istemezler. Bu nedenle doğrunun yanında tavır alan insanların çok zor durumlarda kaldığını ve ancak Allah’ın yardım edebileceğini ifade eden atasözüdür.

Eğriye eğri, doğruya doğru… : İnsanların başına gelen ve gelebilecek olan her olayın doğrusu ve yanlışıyla ele alınması gerektiğini anlatan ve dürüstlüğün önemini vurgulayan bir atasözüdür.

Eğri oturup doğru konuşalım. : Hangi şartta olunursa olunsun doğru konuşmanın, insanları yanıltmamanın ve yalan söylememenin önemini anlatan bir atasözüdür.

Doğru söz yemin istemez. : Doğru her zaman en gerçektir. Gerçek olan ve şüpheye ve kuşkuya yer bırakmayan şeyler ayrıca bir teminata gerek bırakmaz, diye nasihat eden atasözüdür.

 

Doğruluk İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir