Doğal Afetlerin Toplum Hayatına Etkileri Nelerdir?

p5

Bu yazımızda doğal afetlerin toplum hayatına etkilerinden bahsedeceğiz.

Doğal afetler, insanların başına gelen en büyük felaketlerdendir. Doğal afetlerin, dünyanın farklı yerlerinde farklı zamanlarda ve farklı şiddet ve büyüklüklerle birçok kez oluşabilir. Deprem, sel, yangın, heyelan, çığ düşmesi, hortum bunlardan bazılarıdır.

Doğal afetlerin hemen hepsi yıkıcı bir o kadar da öldürücüdür. Bu nedenle büyük mal ve can kayıplarına neden olurlar. Doğal afetlerin meydana getirdiği maddi ve manevi hasarlar, en çok insanları etkilemektedir.

Maddi kaybın olduğu doğal afetlerde insanlar göç etmek zorunda kalabilirler. Çünkü afetler, şehirlere zarar verir ve ulaşımda, haberleşmede, sağlıkta ve ticarette çok büyük krizlere neden olurlar. Bu krizler genelde kısa vadede çözülemez.

Maddi kayıpla küçük veya büyük çaplı ekonomik krizler oluşturabilir. İnsanların hayatları tamamen altüst olabilir. Doğal afetin türü ve büyüklüğüne göre göçün yanında bir de salgın hastalıklar ortaya çıkabilir. Sağlık hizmetlerinin aksaması daha büyük ölümcül felaketlere neden olabilir.

Manevi açıdan çocuklar, gençle ve yaşlılar üzerinde travma oluşturup, psikolojik çöküntülere neden olabilir. İnsanların hayat algıları değişebilir, manevi duyguları derinden sarsılabilir.

Haberleşme ağlarının ve sağlık kurumlarının zarar görmesi sosyal hayatı adeta bitirme noktasına getirir. Buralarda meydana gelen hasarların geri dönüşü olmayacak daha büyük felaketler dizisine yol açtığı görülmüştür. Bu tür yerlerin hasarı kısa sürede iyileştirilemediğinden insanlar yaşadıkları yerleri değiştirmek zorunda kalarak bambaşka hayatlarla karşılaşabilmektedir.

Doğal afetlerden korunmak insan hayatı için çok önemlidir. Bu nedenle doğal afet merkezleri, istihbarat ağları kurulmuştur. Teşkilatlanmalar gerçekleştirilmiştir.

Doğal Afetlerin Toplum Hayatına Etkileri Nelerdir Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir