Doğal Afetlerin Hayatımıza Etkileri

Doğal afetler, insanların hayatlarını fazlasıyla etkileyen olaylardır. Öyle ki doğal afetler sonrasında insanların hayatları tamamen değişebilir hatta insanlar sil baştan hayatlar kurmak durumunda kalabilirler.

Sel, deprem, heyelan ve çığ gibi olaylar doğal afet olarak bildiğimiz olaylardır. Bu olaylar insanların başına geldiğinde can ve mal kaybına neden olabilir. Özellikle sel ve depremlerden sonra insanlar evlerini, yakınlarını hatta yaşamlarını bile kaybedebilirler. Bu nedenle insanlar doğal afet olaylarına karşı önlemler almalıdırlar. Örneğin; insanlar, evlerini depreme dayanıklı yaptırmalıdırlar buna ek olarak evlerine depreme karşı deprem sigortası yaptırabilirler. Böylece depremden en azın şekilde etkileneceklerdir. 1999 Marmara depreminde özellikle Marmara bölgesi ve Adapazarı çevresinde oldukça fazla can ve mal kaybı yaşanmıştır. İnsanlar evlerini hatta ailelerini kaybetmişlerdir. Bu nedenle doğal afetlerin verdiği hasarlar oldukça fazladır.

Heyelan afetlerinde de insanlar son derece dikkatli olmalıdırlar. Toprak kaymasının yoğun olarak faaliyet gösterdiği bölgelere yerleşim yeri kurulmamalıdır. Çünkü herhangi bir toprak kayması olayında evler yıkılabilir.

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı doğal afetlerin hayatımıza etkileri büyüktür. Hele de dediğimiz gibi eğer doğal afetlere karşı önlem almaz isek doğal afetlerin hayatımıza etkileri daha da büyümektedir. Şunu unutmamalıyız ki; doğal afetlerin etkileri insanların aldıkları önlemlere göre azalar ya da artar kısacası bu etkilerin azalması ya da doğal afetlerin neden olduğu can ve mal kayıplarının oranı insanların aldığı önlemlerle ters orantılıdır. Önlem ne kadar çok olur ise doğal afetlerin hayatımıza olan etkileri o kadar az olur.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir