Diş İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c19

Bu yazımızda içinde anlam ve kavram olarak diş geçen atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atalarımız uzun yıllar boyunca derin gözlemler ve engin tecrübeler sonucunda birçok konuda söz söylemişlerdir. Bu sözler insanın hayatını şekillendiren, maddi ve manevi insana bir değer ve birikim kazandıran atasözleridir.

Atasözleri insanların günlük hayatlarında yaşadıklarından çıkardıkları dersleri, nesiller boyu nasihat edici ve ders verici bir şekilde aktarmaları sonu oluşmuştur.

Diş ile ilgili olan atasözleri şu şekildedir:

Beleş atın dişine bakılmaz. : Hazır bulunan bir şeyin ya da bedelsiz alınan bir şeyin nasıl olduğuna, kaliteli olup olmadığına dikkat edilmez, diye ders veren bir atasözüdür.

İştah dişin dibindedir. : Yemek yemeyi sevmeyen ya da yemek yemeyi istemeyen kişilerin bir lokma aldıktan sonra yemeye devam ettikleri anlatan ders verici bir atasözüdür.

Otuziki dişten çıkan otuziki mahalleye yayılır. : İnsanların laf taşımaları engellenemez bir şeydir. Laf getiren kişi laf götüren kişidir. Bir kere söz ağızdan çıktığında herkesin duyduğu kabul edilir, diye nasihat eden bir atasözüdür.

Toprağı işleyen ekmeği dişler. : İnsanların hayatta sadece çalıştıkları zaman hak ettiklerine ulaşacaklarını anlatan bir atasözüdür.

Tokken yemek yiyen mezarını dişiyle kazar. : Tok karnına bir daha yemek yemeğe kalkışan kişinin sağlığı bozulur sonu ölümle biten sonuçlar ortaya çıkar. Açgözlülüğün anlamının olmadığını anlatan bir atasözüdür.

Isıracak köpek dişini göstermez. : Bir kötülük düşünen birinin bunu hiç belli etmeden yapması beklenir, diye ders veren bir atasözüdür.

Diş İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir