Dinimizin Hayatımızdaki Yeri Ve Önemi Nedir?

p19

Bu yazımızda bütün yönleriyle hayatımızı şekillendiren dinimizin hayatımızdaki yeri ve öneminden bahsedeceğiz.

Dinimiz İslam’dır. İslam dini ise Peygamber (a.s.) vasıtasıyla ve Kur’an-ı Kerim ile bize ulaşmıştır. İslam dini sadece manevi değerler kuralları ihtiva etmez, İslam bir hayat dinidir. Siyasi, idari, iktisadi, sosyal ve kültürel birçok alanda söz sahibidir.

Din insanlar için bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyaç insan fıtratı gereğidir. Bu fıtratı yaratan Allah’tır. O fıtrata en uygun hayat nizamının İslam olduğuna karar veren de Allah’tır. Bu nedenle İslam bir ihtiyaçtır. İslam’a teslim olanlara Müslüman, kalbi ve sözüyle inananlara mümin denmektedir. Bu nedenle müminlerin hayatlarında maddi ve manevi yer verdikleri inanç İslam’dır.

Müslümanların, hayatında din büyük bir yer kaplar. İdareleri, ticaretleri, sosyal ilişkileri ve hatta gelenek ve göreneklerin yerleşmesi, örf ve âdetin oluşması dini temelli şeylerdir. Bu nedenle Müslümanlar, çocukluk yaşlarda dini eğitim görürler, ibadetlerini yerine getirirler, evlenirken dini hassasiyetlere dikkat ederler, çocuk yetiştirirken dini ön planda tutarlar, işlerinde din için çalışırlar, rızkın Allah’tan geldiğine inanırlar, Allah’ın koyduğu ölçüde yani helal ölçüde kazanmak isterler.

Ayrıca din, sosyal hayatta da çok etkilidir. İnsanı en değerli varlık olarak şerefli kılmıştır. Bu nedenle Müslümanlar, insana ve insanlığa çok değer verirler. İnsan haklarına, çocuk haklarına, kul hakkı ölçüsünde çok hassasiyet gösterirler. Adalet, hürriyet, merhamet kavramlarını hayatlarında yaşatmaya çalışırlar.

Müslümanlar, çevre bilincine sahip olarak yaşarlar. Doğayı korurlar. Hayvan haklarına riayet ederler. Hiçbir canlıya eziyet etmemeye ve iyi davranmaya çalışırlar. Müslümanlar, hayatın her alanında dini düşünerek hareket ederler ve medeni toplumlar oluştururlar.

 

Dinimizin Hayatımızdaki Yeri Ve Önemi Nedir Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir