Dil İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c13

Bu yazımızda insanın hayatta birçok şeyle karşılaşmasının baş sebebi olan dil ile ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atasözleri atalarımızın uzun yıllar sonucunda gözlem ve deneyimlerinden yararlanılarak söylediği sözlerdir. Gerçek anlamda veya mecaz anlamda olabilirler. Nasihat edici ve ders vericidirler. Her konuda söylenebilir. İnsanın başına birçok şeyin gelmesinde etkili olan dil hakkında da atasözleri vardır.

Bu anlamda atasözleri sosyal hayatın içinden çıkarak sosyal hayatı şekillendiren sözlerdir.

Dil ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkartır. : Kırıcı, kaba insanlara karşı bile güzel sözlerle konuşulması gerektiğini öğütleyen atasözüdür.

Bıçak yarası geçer, dil yarası geçmez. : İnsanın sözleriyle kırıcı olması, bir kaza sonucu bıçak ile yaralanmasından daha kötüdür, kalıcıdır, anlamında bir atasözüdür.

Dilim seni dilim dilim keseyim, başıma geleni senden bileyim. : İnsanların başına gelen kötü şeylerin, diline hâkim olmayıp çok konuşmaktan ve yersiz konuşmaktan kaynaklandığını anlatan bir atasözüdür.

Dilin cirmi küçük, cürmü büyük. : Diline hâkim olamayan kişilerin, sonucu çok büyük sorunlarla biten olaylara sebep olduğundan bahseden bir atasözüdür.

Dil kılıçtan keskindir. : İnsanlar sosyal hayatta iletişim kurarken kırıcı sözler kullanmaları ya da gerçekleri acı bir şekilde söylemeleri sonucunda ortaya çıkmış bir atasözüdür.

Baş dille tartılır. : İnsanın zekâsı ve aklı, konuştuğu konulardan ve kurduğu cümlelerden anlaşılır, diye nasihat eden bir atasözüdür.

Dilin kemiği yoktur. : İnsanların her konuda acımasız ve kırıcı olarak konuşmalarını engellenmesinin zor olduğunu anlatan bir atasözüdür.

 

Dil İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir