Destanın Özellikleri Nelerdir Maddeler Halinde Kısaca

p12

Bu yazımızda sözlü edebiyatımızın en önemli eserlerinden biri olan destanın özelliklerinin neler olduğundan maddeler halinde kısaca bahsedeceğiz.

Destanlar milletleri çok derinden etkileyen olayların sonucunda ortaya çıkmıştır. Gerçek veya gerçeğe yakın olayların zaman ve mekâna hâkim, kahraman bilgeler üzerinden ders verici, nasihat edici nitelikte ağızdan ağıza aktarılırken yazılı edebiyatın da ürünü haline gelmiştir.

Adaletin, merhametin, hürriyetin, yiğitliğin ve kahramanlığın öne çıkarıldığı konuları ele alan destanlarda milli ve manevi duygular ön plana çıkmaktadır. Tasvir ve teşbih gücü zihin dünyasının ve hayal gücünün eseri olarak kuvvetlenmektedir.

Destanlar, öğretici ve bilgi vericidir. Bu nedenle eğitim amaçlı kullanılmışlardır. Saz, flüt, kaval ya da herhangi bir enstrüman eşliğinde söylenen destanlar da vardır.

İnsanlığın başından geçen savaşlar, doğal afetler sonucunda toplumda derin izler bırakan olayların olağanüstülükle aktarılması sonucu bir olağanüstü hale de bürünmüştür.

Destanın özellikleri:

1- Destanların yazanı, söyleyeni belli değildir. Bu nedenle anonim eserlerdir.

2- Şiirsel bir anlatımla manzum bir şekli olsa da günümüzde nesir haldedir.

3- Destanlar bir milletin ortak özelliklerini barındıran tasvirler içerir.

4- Destanlar, ortak manevi değerler ve kültürle oluşmuştur.

5- Genellikle, savaş, aşk, yiğitlik konuları coşkulu bir dille işlenir.

Destanlar bir millete ait olduğu gibi bir milletin ortak mirasını da oluşturur. Kültür atlaslarının medeniyet resimlerini süsleyen destanlar uzun yıllardır dünya edebiyat gündeminde yeri almıştır. Günümüzde de destanlar hala okunmakta ve öğretici ve eğitici yanını korumaktadır.

Destanın Özellikleri Nelerdir Maddeler Halinde Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir