Ders Çalışırken Konsantre Olmanın Başarıda Önemi

Konsantrasyon yani dikkat toplanması ders başarısında birinci dereceden etkili olan faktörlerin başında gelmektedir. Ders çalışılırken dikkati toplayamamak, çalışılan konunun bir süre sonra unutulması pek çok öğrencinin şikayet ettiği durumlardır. Bunun önüne geçilmesi için öğrencinin derse nasıl konsantre olacağını bilmesi ve yaptığı yanlışları ortadan kaldırması gerekmektedir.

Öğrenilen konuların üzerinden uzun zaman geçtikten sonra bile hatırlanması ders çalışılırken toplanan dikkat ile çok yakından ilgilidir. Öğrenci tüm dikkatini vererek bir konuya çalıştığında onu çok uzun zaman sonra bile hatırlar ancak aksi halde çalıştıklarını hatırlayabilmesi mümkün değildir.

Konsantrasyonun temel şartı çalışılan konuya duyulan ihtiyaçtır. Öğrenci öncelikle niçin çalıştığını bilmeli ve çalıştıklarının ne işe yarayacağını önceden tespit edilmelidir. İşe yarayacak olan konular öğrencinin hazırbulunuşluğunu yakından etkilemekte ve derste olan başarıyı arttırmaktadır. Bununla birlikte öğrenci çalışmaya istekli olmalı ve işin başından itibaren ne yapması gerektiğini kafasında adım adım tasarlamalıdır.

Tek tip çalışma düzeni öğrenciyi bir süre sonra sıkar ve ders çalışmayı bırakmasına sebep olur. Bu nedenle çalışmaya çeşitlilik getirilmeli farklı yöntemler ve zevk alınan çalışmalar denenerek ders çalışmadaki konsantrasyon arttırılmalıdır.

Dikkat dağınıklığındaki bir diğer sebep öğrencinin yeterince dinlenememiş olması ve çabuk yorulmasıdır. Bu sebeple öğrenci uyku saatlerine dikkat etmeli ve ders aralarında mutlaka ufak aralıklar bırakmalıdır. Öğrenci bununla birlikte çalıştığı odayı sadeleştirmeli, kendisini uyaran her türlü etkeni odasından ve kendisinden uzaklaştırmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir